24.3 C
Rzeszów
poniedziałek, 20 maja, 2024

Kamienica przy Grunwaldzkiej odzyskała dawany blask

REKLAMA

Zabytkowa kamienica przy ul. Grunwaldzkiej w Rzeszowie przeszła kapitalny remont i wygląda tak jak 151 lat temu, kiedy ją wybudowano. Wtedy Rzeszów był zupełnie innym miastem. W 1870 roku burmistrzem był Jan Pogonowski, a liczba mieszkańców wynosiła skromne 11 tysięcy.

Odnowiona kamienica u zbiegu ulic Grunwaldzkiej i Sobieskiego od 16 lat jest wpisana do rejestru zabytków. Dziś lśni dawnym blaskiem.

– Remont elewacji i więźby dachowej to była żmudna i wymagająca praca – przyznaje Łukasz Południak, kierownik Rejonu Obsługi Mieszkańców nr I Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych. – Trzeba było centymetr po centymetrze, bardzo delikatnymi narzędziami zdejmować kolejne warstwy starych elewacji. Ale dzięki temu odtworzyliśmy oryginalny wygląd, np. odkryliśmy wnęki, które ktoś kiedyś zabudował cegłą dziurawką.

Prace trwały od kwietnia tego roku. Liczyła się precyzja i dbałość nawet o najmniejszy detal. Wszystkie działania odbywały się pod czujnym okiem miejskiego i wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Konserwator dobierał odpowiednie kolory nowej elewacji na podstawie odkrytej pierwszej warstwy tynku z 1870 roku. Dobierał także najbardziej odpowiednie materiały, których użyto do renowacji.

Wyremontowano elewację kamienicy od strony ulicy Grunwaldzkiej, wymieniono także uszkodzone elementy więźby dachowej, a starą blachę dachową zastąpiono nową.

– To kosztowne i czasochłonne prace, ale było warto, bo efekt jest znakomity. Przywrócono pierwotny wygląd elewacji reprezentacyjnego budynku, co z pewnością dodaje uroku i smaku zabytkowemu, historycznemu centrum Rzeszowa – mówi Roman Szczepanek, prezes Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych w Rzeszowie.

Koszt remontu elewacji to 227 tysięcy złotych. Remont dachu kosztował blisko 235 tysięcy złotych. Uzyskano dofinansowanie od wojewódzkiego konserwatora zabytków, pozostałe koszty zostały pokryte ze środków wspólnoty mieszkańców i miasta Rzeszów.

Miasto planuje następne remonty zabytków. Niebawem rekonstrukcję i renowację przejdzie elewacja kamienicy przy Grunwaldzkiej 24 od strony ulicy Sobieskiego.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj