15.5 C
Rzeszów
czwartek, 23 maja, 2024

Nie mieli powodu. Bili, aby zabić. Sąd wymierzył im karę

REKLAMA

Remigiusz (†27 l.) nic im nie zrobił. Nawet, przepraszał swoich oprawców, że go biją. Oni nie mieli jednak żadnej litości. Z całej siły zadawali kopniaki w głowę. Zmasakrowany młodzieniec trafił do szpitala, ale szans na ratunek nie było. Do tej bulwersującej zbrodni doszło we wrześniu 2020 r. w Krośnie. Po trzech latach zapadł prawomocny wyrok.

3 września 2020 r. Remigiusz zatrzymał się przed barem przy ul. Krakowskiej w Krośnie. Usiadł na murku, aby zjeść kanapkę. Wtedy dopadło go dwóch podpitych zbirów. Łukasz C. (36 l.) był najbardziej agresywny. Odebrał kanapkę i nawet ją spróbował, a potem zaczął bić. Robił to razem ze swoim kompanem Wojciechem K. (38 l.). Remek nawet się nie bronił. Leżał bezwładnie na chodniku, a oprawcy zadawali coraz to mocniejsze kopniaki. Przede wszystkim celowali w głowę. Ich buty były całe we krwi.

– Nawet bokser nie skatowałby tak bardzo człowieka – mówili potem biegli o sile zadawanych uderzeń.

Remigiusz trafił do szpitala w stanie krytycznym. Jego młody organizm walczył do końca. Jeszcze dwa tygodnie był utrzymywany w stanie śpiączki farmakologicznej, ale szans na ratunek nie było. Rodzice stracili nadzieję, że ich syn ocaleje. Mimo rozpaczy, bólu i ogromu dramatu, zgodzili się na pobranie organów syna. W dniu pogrzebu dowiedzieli się, że ktoś otrzymał wątrobę, a potem, że serce Remka bije w innym człowieku.

21 listopada 2022 r. – po wielu miesiącach procesu – Sąd Okręgowy w Krośnie wydał wyrok. Łukasza C. skazał na 25 lat więzienia, a Wojciecha K. na 12 lat. Wszystkie strony odwołały się od tego orzeczenia.

14 września 2023 r. sprawą zajął się Sąd Apelacyjny w Rzeszowie. Wyrok zmienił nieznacznie. Wobec Łukasza C. kara pozostała ta sama, ale sąd zaznaczył, że o warunkowe zwolnienie będzie mógł się starać dopiero po odbyciu 22 lat więzienia. Drugi z oskarżonych spędzi za kratami 3 lata dłużej. Karę podwyższono mu do 15 lat więzienia.

Obrona chciała, aby mężczyźni odpowiadali za pobicie ze skutkiem śmiertelnym. Sąd Apelacyjny, tak samo jak sąd w Krośnie zakwalifikował czyn jako zabójstwo z zamiarem ewentualnym. To kopniaki zadawane w głowę spowodowały śmieć Remigiusza. Sprawcy zadając je musieli liczyć się z tym, że w ten sposób mogą ofiarę pozbawić życia.

Zabójstwo w Krośnie: Mural upamiętnia Remka

Zabójstwo Remka poruszyło Krosnem. Ulicami miasta przeszedł marsz przeciw przemocy. W miejscu, w którym doszło do zbrodni powstał też mural, który upamiętnia niewinną ofiarę.

Remek miał 27 lat. Wcześniej pracował w Anglii, aby zarobić pieniądze na firmę, którą chciał otworzyć w kraju. – Był dobrym człowiekiem. Nikomu nie zrobił krzywdy. Boli nas jego śmierć, ale ten ból jest niczym w porównaniu z cierpieniem, którego doświadczył wtedy tam, na ulicy – mówi znajomy Remka.

Zobacz też:

Monika zginęła z rąk kryminalisty. Zabójca z Czudeckiej stanie przed sądem

Przez podpalacza stracili gospodarstwo

Ojciec podciął córce gardło, a potem sobie. Poszło o majątek

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj