13.7 C
Rzeszów
poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

Tylko 7 kwietnia

Za darmo autobusem na wybory

REKLAMA

Niezależnie na kogo oddasz głos, w niedzielę, 7 kwietnia autobusy MPK w Rzeszowie będą za darmo!

Darmową komunikację zapowiedział Zarząd Transportu Miejskiego w Rzeszowie. Autobusy MPK będą w niedzielę darmowe przez całą dobę – od godz 00:00 do 24:00. Wszystko to ma związek z wyborami samorządowymi.

Wybieramy radnych, przedstawicieli sejmików, a także wójtów, burmistrzów oraz prezydentów.

Co ciekawe, prawo wybierania kandydatów w wyborach lokalnych jest specyficzne, bowiem przysługuje nie tylko obywatelom polskim, ale również obywatelom państw Unii Europejskiej, niebędącym obywatelami polskimi, obywatelom Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, którzy najpóźniej w dniu głosowania ukończą 18 lat oraz stale zamieszkują na obszarze tej gminy.

Czy Ukraińcy w Polsce mogą głosować?

Uchodźcy z Ukrainy do 30 czerwca tego roku będą mogli korzystać z ułatwień m.in. w osiedlaniu się, podejmowaniu pracy i uzyskiwaniu świadczeń socjalnych w Polsce. Tak stanie się dzięki uchwalonej 9 lutego 2024 r. przez Sejm ustawie. Nowelizacja ta jedynie przesuwa terminy obowiązywania uprawnień wprowadzonych przed niespełna dwoma laty, gdy zaczęła się rosyjska agresja na Ukrainę.

Wprowadzenie praw wyborczych dla obywateli Ukrainy czy w ogóle cudzoziemców bez polskiego obywatelstwa wymagałoby zmiany kodeksu wyborczego.

Szacuje się, że Polsce mieszka obecnie około 1 mln Ukraińców.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj