9.4 C
Rzeszów
niedziela, 25 lutego, 2024

Wypadek na stoku. Ranna 15-latka. Wpadł na nią nietrzeźwy narciarz

REKLAMA

Zabaw na śniegu nagle zakończyła się wielkim nieszczęściem. Do groźnego wypadku doszło na stoku narciarskim w Przemyślu. Ranna została 15-latka. Wjechał w nią nietrzeźwy narciarz.

Wszystko działo się w środę po południu. Rozpędzony mężczyzna zjeżdżając ze stoku z wielką siłą wjechał w dziewczynkę. Oboje się przewrócili.

Poszkodowana 15-latka to mieszkanka Krakowa. To ona najbardziej ucierpiała. Konieczne było pogotowie. Z objawami wstrząśnienia mózgu trafiła do szpitala.

Na miejsce przyjechała też policja. Okazało się, że narciarz, który wjechał w nastolatkę to 41-letni mieszkaniec Lubaczowa. Mundurowi sprawdzili trzeźwość mężczyzny. Alkomat wykazał, że jest po użyciu alkoholu. W organizmie miał 0,36 promila.

Komenda Miejska Policji w Przemyślu prowadzi teraz postępowania. Będzie dokładnie badać okoliczności wypadku.

Policja apeluje do wszystkich, którzy korzystają z narciarskich stoków o rozwagę i stosowanie się do zasad. A oto najważniejsze z nich:

•    „Na stoku nie jesteś sam”. Korzystając ze stoku pamiętaj, że są tam inni. Unikaj brawury, nie hamuj sypiąc śniegiem, bo choć to widowiskowe, może stwarzać uciążliwość lub zagrożenie dla pozostałych osób.
•    „Panuj nad prędkością”. Dostosuj szybkość do własnych umiejętności, rodzaju i stanu trasy. Zwróć też uwagę na pogodę. Mgła i opady to nie jest dobry czas na testy prędkości zjazdu.
•    „Mądrze wybierz trasę”. Sprawdzian umiejętności może zakończyć się tragicznie, jeśli pominiemy oznaczenie trudności szlaku.
•    „Wyprzedzaj z głową”. Jadąc obok innych pamiętaj o zachowaniu bezpiecznej odległości. Mijając lub wyprzedzając mogę tego dokonać z każdej strony, jednak muszę mieć wystarczająco miejsca.
•    „Ruszaj ostrożnie”. Na początku trasy jak i po chwilowym zatrzymaniu zwróć uwagę na zagęszczenie osób na stoku oraz na możliwość dalszego zjazdu. Lepiej czasem chwilę poczekać.
•    „Zatrzymuj się tylko wtedy, gdy musisz„. Zatrzymując się na stoku zawsze zjeżdżaj na ubocze. Zatrzymywanie na środku trasy, na zwężeniach lub w miejscach, gdzie widoczność jest ograniczona, jest niebezpieczne.
•    „Podchodź lub schodź poboczem”. Wspinając się lub schodząc z trasy najlepiej trzymać się ubocza. Gdy widoczność jest ograniczona, nawet bezpieczniej jest zejść całkowicie z trasy.
•    „Stosuj się do znaków narciarskich”. Oznaczenia na trasie zjazdu nie są po to, by ograniczać zabawę, lecz by zadbać o bezpieczeństwo. Przestrzegaj ich. Jeśli nie znasz wszystkich znaków, zapytaj w punkcie informacyjnym schroniska, przy wyciągu lub na Policji.
•    „Udziel pierwszej pomocy”. Widząc wypadek, w którym osoba mogła doznać obrażeń zatrzymaj się i udziel pierwszej pomocy. Czasem jedna chwila, dodatkowa ręka lub zwykły opatrunek może uratować komuś życie.
•    „Nie bądź anonimowy”. Jeśli ujawniłeś zdarzenie lub usłyszałeś, że stało się coś, co wymaga interwencji wezwij pomoc. Zatrzymaj się i zapytaj. Czasem zwykła obecność i chwila rozmowy pozwalana podjąć słuszną decyzję o wezwaniu służb lub nawet rezygnacji z dalszej jazdy, jeśli osoba czuła się niepewnie.

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA
Start
Nowe
7dni
Szukaj