20.5 C
Rzeszów
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Wypadek na stoku. Ranna 15-latka. Wpadł na nią nietrzeźwy narciarz

REKLAMA

Zabaw na śniegu nagle zakończyła się wielkim nieszczęściem. Do groźnego wypadku doszło na stoku narciarskim w Przemyślu. Ranna została 15-latka. Wjechał w nią nietrzeźwy narciarz.

Wszystko działo się w środę po południu. Rozpędzony mężczyzna zjeżdżając ze stoku z wielką siłą wjechał w dziewczynkę. Oboje się przewrócili.

Poszkodowana 15-latka to mieszkanka Krakowa. To ona najbardziej ucierpiała. Konieczne było pogotowie. Z objawami wstrząśnienia mózgu trafiła do szpitala.

Na miejsce przyjechała też policja. Okazało się, że narciarz, który wjechał w nastolatkę to 41-letni mieszkaniec Lubaczowa. Mundurowi sprawdzili trzeźwość mężczyzny. Alkomat wykazał, że jest po użyciu alkoholu. W organizmie miał 0,36 promila.

Komenda Miejska Policji w Przemyślu prowadzi teraz postępowania. Będzie dokładnie badać okoliczności wypadku.

Policja apeluje do wszystkich, którzy korzystają z narciarskich stoków o rozwagę i stosowanie się do zasad. A oto najważniejsze z nich:

•    „Na stoku nie jesteś sam”. Korzystając ze stoku pamiętaj, że są tam inni. Unikaj brawury, nie hamuj sypiąc śniegiem, bo choć to widowiskowe, może stwarzać uciążliwość lub zagrożenie dla pozostałych osób.
•    „Panuj nad prędkością”. Dostosuj szybkość do własnych umiejętności, rodzaju i stanu trasy. Zwróć też uwagę na pogodę. Mgła i opady to nie jest dobry czas na testy prędkości zjazdu.
•    „Mądrze wybierz trasę”. Sprawdzian umiejętności może zakończyć się tragicznie, jeśli pominiemy oznaczenie trudności szlaku.
•    „Wyprzedzaj z głową”. Jadąc obok innych pamiętaj o zachowaniu bezpiecznej odległości. Mijając lub wyprzedzając mogę tego dokonać z każdej strony, jednak muszę mieć wystarczająco miejsca.
•    „Ruszaj ostrożnie”. Na początku trasy jak i po chwilowym zatrzymaniu zwróć uwagę na zagęszczenie osób na stoku oraz na możliwość dalszego zjazdu. Lepiej czasem chwilę poczekać.
•    „Zatrzymuj się tylko wtedy, gdy musisz„. Zatrzymując się na stoku zawsze zjeżdżaj na ubocze. Zatrzymywanie na środku trasy, na zwężeniach lub w miejscach, gdzie widoczność jest ograniczona, jest niebezpieczne.
•    „Podchodź lub schodź poboczem”. Wspinając się lub schodząc z trasy najlepiej trzymać się ubocza. Gdy widoczność jest ograniczona, nawet bezpieczniej jest zejść całkowicie z trasy.
•    „Stosuj się do znaków narciarskich”. Oznaczenia na trasie zjazdu nie są po to, by ograniczać zabawę, lecz by zadbać o bezpieczeństwo. Przestrzegaj ich. Jeśli nie znasz wszystkich znaków, zapytaj w punkcie informacyjnym schroniska, przy wyciągu lub na Policji.
•    „Udziel pierwszej pomocy”. Widząc wypadek, w którym osoba mogła doznać obrażeń zatrzymaj się i udziel pierwszej pomocy. Czasem jedna chwila, dodatkowa ręka lub zwykły opatrunek może uratować komuś życie.
•    „Nie bądź anonimowy”. Jeśli ujawniłeś zdarzenie lub usłyszałeś, że stało się coś, co wymaga interwencji wezwij pomoc. Zatrzymaj się i zapytaj. Czasem zwykła obecność i chwila rozmowy pozwalana podjąć słuszną decyzję o wezwaniu służb lub nawet rezygnacji z dalszej jazdy, jeśli osoba czuła się niepewnie.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj