17 C
Rzeszów
piątek, 2 czerwca, 2023

Wypadek na hulajnodze. Są nowe przepisy

REKLAMA

W Rzeszowie seat potrącił 35-latka na hulajnodze. Mężczyzna został ranny i trafił do szpitala. Przypominamy o nowych przepisach, dotyczących właśnie jazdy na hulajnodze. Obowiązują od 20 maja.

Do wypadku doszło 20 maja około godz. 19.30 na Nowym Mieście w Rzeszowie. Jak ustalili policjanci, kierujący seatem, 28-letni mieszkaniec Rzeszowa, skręcając z al. Kopisto w al. Rejtana, na przejeździe dla rowerów, potrącił kierującego hulajnogą. Ranny 35-letni mieszkaniec Rzeszowa, trafił do szpitala. Obydwaj uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi.

Od 20 maja br., obowiązują nowe przepisy dotyczące zasad korzystania z hulajnóg elektrycznych. Oto najważniejsze zasady:
• Kierujący hulajnogą elektryczną jest obowiązany korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza – z prędkością do 20 km/h.
• Kierujący może wyjątkowo poruszać się chodnikiem lub drogą dla pieszych, gdy chodnik jest usytuowany wzdłuż jezdni, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 30 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów. Ale wtedy musi jechać z prędkością zbliżoną do prędkości pieszego.
• Aby kierować hulajnogą od 10 do 18 lat trzeba kartę rowerową lub prawa jazdy kategorii AM, A1, B1 lub T. Dla osób, które ukończyły 18 lat, dokument taki nie jest wymagany.

Hulajnoga elektryczna – dzieci
• Poruszanie się hulajnogą elektryczną po drodze publicznej przez dziecko do 10 lat jest zabronione w każdej sytuacji, również pod opieką osoby dorosłej.
• Dzieci w wieku do 10 lat mogą poruszać się hulajnogą elektryczną jedynie w strefie zamieszkania, pod opieką osoby dorosłej.

Przepisy zabraniają:
• Kierowania hulajnogą osobie znajdującej się w stanie nietrzeźwości,
• przewożenia hulajnogą elektryczną innych osób, zwierząt i przedmiotów,
• ciągnięcia lub holowania hulajnogą elektryczną innych pojazdów.

Najnowsze

Najnowsze

POGODA

Rzeszów
pochmurnie
17 ° C
17 °
17 °
51 %
5.1kmh
20 %
pt.
17 °
sob.
16 °
niedz.
19 °
pon.
21 °
wt.
21 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu