22.2 C
Rzeszów
sobota, 23 września, 2023

Chcesz zmienić opony? Tyle musisz czekać w kolejce

REKLAMA

Wymiana opon w Rzeszowie? Zaskoczy cię cena i czas oczekiwania.

Październik był wyjątkowo ciepły, ale listopad zapowiada się typowo jesienny. Robi się chłodniej i coraz więcej kierowców decyduje się na wymianę opon.

Odwiedzam dwa renomowane warsztaty. – Pierwszy wolny termin? Za dwa tygodnie. Praktycznie, co kwadrans mamy auto. Nic nie da się wcisnąć. Wszystkie stanowiska zajęte – słyszmy w serwisie przy ul. Powstańców Warszawy w Rzeszowie.

W kolejnym punkcie przy ul. Niepodległości to samo. Mamy 7 listopada, a na wymianę możemy najwcześniej umówić się 25 lub 26 listopada.

Wkrótce może być jeszcze większy tłok. Wystarczy, że spadnie pierwszy śnieg. Wielu kierowców dopiero wtedy myśli o zimówkach. To jednak stanowczo za późno.

Czy warto zmieniać opony? Warto. Letnie opony i zimowe różnią się profilem bieżnika i rodzajem gumowej mieszanki. Zimówki zapewniają lepszą przyczepność, potrafią wyjechać nawet z głębokiego śniegu. Na śliskiej nawierzchni skracają drogę hamowania. Ma to ogromne znaczenie dla naszego bezpieczeństwa.

Wymiana opon w Rzeszowie: Kiedy do serwisu?

Kiedy wymieniać opony? Tu znaczenie ma temperatura powietrza. 7 stopni Celsjusza to granica. Opony zimowe są lepsze poniżej, opony letnie powyżej tej wartości. W okresie przejściowym wiosną, a teraz jesienią, temperatury mogą się znacznie różnić – zwłaszcza między dniem a nocą. Jeśli mamy letnie opony, które mają dobre właściwości powyżej 7 stop. C., a np. w nocy zaskoczy nas ochłodzenie, powinniśmy zachować szczególną ostrożność i dystans, aby móc w porę się zatrzymać.

W Polsce prawo drogowe nie nakłada obowiązku zmiany opon w zależności od pór roku. Na stan i rodzaj ogumienia zwraca jednak uwagę policja badając okoliczności kolizji czy wypadku, a także rzeczoznawcy z firmy ubezpieczeniowej.

Wymiana opon w Rzeszowie: Czy opony uniwersalne wystarczą?

A co z oponami uniwersalnymi? – Coś, co jest do wszystkiego jest… – mówią nie kończąc zdania zawodowi kierowcy. Ale to zdanie sceptyczne, ponieważ opony całoroczne to kompromis. Takie gumy nie zapewniają doskonałych osiągów ani zimą, ani latem. To rozwiązanie jest zalecane zwłaszcza dla tych, którzy użytkują swoje auto okazjonalnie, a kiedy jest śnieżyca, wolą przesiąść się do autobusu.

Wymiana opon w Rzeszowie: Ile to kosztuje?

Ile kosztuje wymiana opon? To usługa, która rośnie wraz z inflacją. Dziś w Rzeszowie cena przełożenia opon i wyważenia kompletu kół na felgach stalowych to minimum 100 zł. Za to samo – w przypadku felg aluminiowych „siedemnastek” w warsztacie zapłacimy znacznie więcej, bo 170 zł.

18
Opony

Czy zmieniasz opony na zimę?

uszkodzona opona

Dziękujemy za Twój głos

Zobacz też:

Ruszyła budowa nowego mostu na Sanie. Stanie obok historycznej konstrukcji

Kilka dni bez paszportów

Kaufland przy Rejtana gotowy na otwarcie. Kiedy zrobimy pierwsze zakupy?

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA