1.6 C
Rzeszów
sobota, 4 lutego, 2023

Najnowsze

Przejścia otwarte. Jakie są zasady wjazdu do Polski?

Od 23 czerwca otwarto wszystkie drogowe przejścia graniczne z Ukrainą na Podkarpaciu. Na granicy wewnętrznej UE ze Słowacją prowadzona jest kontrola sanitarna. Nadal obowiązują ograniczenia dotyczące wjazdu cudzoziemców do Polski.

REKLAMA

Na nowo zostało otwarte m.in. przejście graniczne w Krościenku. Przejście to było zamknięte w marcu ubiegłego roku z powodu pandemii. Od środy (23.06) podróżni mogą korzystać ze wszystkich drogowych przejść granicznych z Ukrainą na Podkarpaciu, tj. w:

  • Korczowej (ruch osobowy oraz towarowy)
  • Medyce (ruch osobowy, w tym pieszy oraz towarowy)
  • Budomierzu (ruch osobowy oraz towarowy do 3,5 ton)
  • Krościenku (ruch osobowy oraz towarowy do 7,5 ton)

Nadal nie kursują międzynarodowe pociągi osobowe z Ukrainy.

Na granicy z Ukrainą wciąż obowiązują ograniczenia dotyczące wjazdu cudzoziemców do Polski. A są to:

  • kwarantanna, z której nie zwalnia test wykonany w kraju, z którego przybywa dana osoba.
  • Podróżni, którym została nałożona kwarantanna, mogą w Polsce wykonać test, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny.
  • Rodzaj testu: PCR lub antygenowy.

Zasady dla podróżnych przybywających do Polski ze strefy Schengen (na Podkarpaciu granica z Republiką Słowacką) w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terytorium RP są zobowiązani poddać się kwarantannie poprzez zgłoszenie za pośrednictwem infolinii do Głównego Inspektora Sanitarnego.

CZYTAJ TEŻ:  Tirowiec przejechał na magnesiku pół Europy

Podróżni będą podlegali kwarantannie, chyba że przedstawią negatywny wynik testu na COVID-19. Test będzie musiał być wykonany nie później niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy. Rodzaj testu: PCR lub antygenowy.

Nowe zasady obejmują wszystkie środki transportu: transport zbiorowy i indywidualny oraz piesze przekraczanie granicy.

Podróżni, którym została nałożona kwarantanna w Polsce, będą mogli wykonać test, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny.

Kwarantannie po przekroczeniu granicy nadal nie będą podlegać m.in. osoby zaszczepione na COVID-19 (będzie to dotyczyć osób, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej.), pracownicy transgraniczni, kierowcy zawodowi, studenci.

REKLAMA

Najnowsze

REKLAMA

POGODA

Rzeszów
słabe opady śniegu
1.6 ° C
2.7 °
-1.3 °
93 %
8.8kmh
75 %
sob.
2 °
niedz.
-3 °
pon.
-3 °
wt.
-2 °
śr.
-2 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu