14.9 C
Rzeszów
piątek, 24 maja, 2024

Wróciły limity w kościołach. Czy jest dyspensa od niedzielnej mszy świętej?

REKLAMA

Od 17 października wróciły limity w kościołach. Nowe obostrzenia mają wyhamować epidemię koronawirusa. Czy wraca także dyspensa? Biskup rzeszowski Jan Wątroba zajął stanowisko w tej sprawie i z obowiązku uczestnictwa w mszach świętych w niedziele oraz święta zwolnił tylko osoby chore oraz starsze. Natomiast w Archidiecezji Przemyskiej dyspensa dotyczy wszystkich.

Zalecenia księdza biskupa Jana Wątroby zostały opublikowane na stronie diecezji rzeszowskiej. A wytyczne są takie:

Osoby chore, starsze i zagrożone nie mają obowiązku uczestniczenia we Mszy Świętej w niedziele i święta nakazane.

Osoby zdrowe, które pozostają aktywne zawodowo i wypełniają swoje obowiązki w dni powszednie, co do zasady nie są zwolnione z obowiązku udziału w mszach.

Wierni, którzy z różnych przyczyn nie są w stanie spełnić obowiązku niedzielnego (np. z powodu zbyt małej liczby miejsc dostępnych w kościele), powinni postarać się uczestniczyć w Eucharystii w dzień powszedni lub przynajmniej poświęcić odpowiednią ilość czasu na adorację eucharystyczną.

Zasady reguluje każda diecezja osobno. W Archidiecezji Przemyskiej bp. Adam Szal wydał dekret, udzielając ogólnej dyspensy od obowiązku udziału w niedzielnej i świątecznej mszy świętej wszystkim wiernym, począwszy od niedzieli 18 października.

W dekrecie tym czytamy:

Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcam, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcam szczególnie do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe w Radiu FARA oraz za pośrednictwem lokalnych i ogólnopolskich rozgłośni radiowych i stacji telewizyjnych.

Duchowni przypominają o nowych obostrzeniach. W strefie żółtej w kościele może przebywać 1 osoba na 4 metry kw., a w strefie czerwonej – 1 osoba na 7 metrów kwadratowych powierzchni. Oznacza to limity wiernych.

W kościele wierni mają zachowywać dystans 1,5 m osoba od osoby oraz zakrywać usta i nos (z wyjątkiem sprawujących kult);

Osoby biorące udział w nabożeństwie poza kościołem (na zewnątrz) mają obowiązek zachować dystans 1,5 m oraz zakrywać usta i nos. Liczba uczestników nie jest ograniczona;

Przepisy te obowiązują także przy pogrzebach, ślubach oraz na cmentarzach.

Zobacz też:

Bez wesel i konsolacji. Większość powiatów w czerwonym reżimie sanitarnym

Limity w autobusach MPK. Ile osób może podróżować?

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj