13.3 C
Rzeszów
piątek, 24 marca, 2023

Wielka Sobota: czas ciszy, oczekiwania i święcenia pokarmów

Wielka Sobota (3 kwietnia 2021 r.) to  dzień ciszy i oczekiwania. Dla uczniów Jezusa był to dzień próby. Podobnie jak w Wielki Piątek, w tym dniu nie odprawia się Mszy św. W kościołach odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu w specjalnie przygotowanych grobach Pańskich i poświęcenie pokarmów.

REKLAMA

Wielka Sobota nie jest tak bogata w treść ewangeliczną i dogmatyczną, jak Wielki Czwartek i Wielki Piątek. Tego dnia przeżywamy tajemnicę zstąpienia Chrystusa do piekieł, czyli do otchłani. Wiele starożytnych tekstów opisuje Chrystusa, który „budzi” ze snu śmierci do nowego życia Adama i Ewę, którzy wraz z całym rodzajem ludzkim przebywali w Szeolu.

W tym dniu do godzin popołudniowych odbywa się poświęcenie pokarmów. W katedrze w Rzeszowie koszyczki z pokarmami będą święcone przed kościołem, co pół godziny, od godz. 9 do 14.

CZYTAJ TEŻ:  Parafianie pożegnali swojego dobrodzieja. Proboszcz zmarł podczas mszy św.

A święcimy:

chleb – na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; wędlin – na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku; oraz jajek, które symbolizują nowe życie.

Przez całą Wielką Sobotę nie sprawuje się Mszy św. – tego dnia sprawowana jest jedynie Liturgia Godzin. Polską tradycją w Wielką Sobotę jest adoracja Jezusa Chrystusa w specjalnie przygotowanych grobach Pańskich. W wielu parafiach wartę przy grobie pełnią odpowiednie straże, harcerze, żołnierze, strażacy, strzelcy. Teraz jednak z powodu pandemii, zrezygnowano z tego zwyczaju.

Późnym wieczorem, po zapadnięciu zmroku, rozpoczyna się świętowanie Wielkiej Nocy poprzez najuroczystszą i najpiękniejszą liturgię całego roku – Wigilię Paschalną, która należy już do Niedzieli Wielkanocnej.

CZYTAJ TEŻ:  Kradziony tir zatrzymany na granicy

Liturgia Wigilii Paschalnej w katedrze rzeszowskiej rozpocznie się o godz. 20.00. Będzie transmitowana na kanale You Tube – TUTAJ.

grob juda tadeusz1
Na zdjęciu grób Pański w kościele św. Judy Tadeusza w Rzeszowie w 2020 r. (fot. parafia św. Judy Tadeusza w Rzeszowie) | Fot. Diecezja Rzeszowska

Źródło: diecezja.rzeszow.pl

Najnowsze

Najnowsze

POGODA

Rzeszów
bezchmurnie
13.3 ° C
14.4 °
12 °
62 %
4.1kmh
0 %
pt.
17 °
sob.
15 °
niedz.
12 °
pon.
8 °
wt.
-0 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu