13.7 C
Rzeszów
poniedziałek, 15 kwietnia, 2024

Wielka Sobota: czas ciszy, oczekiwania i święcenia pokarmów. Dlaczego to robimy?

REKLAMA

Wielka Sobota (30 marca 2024 r.) to  dzień ciszy i oczekiwania. Dla uczniów Jezusa był to dzień próby. Podobnie jak w Wielki Piątek, w tym dniu nie odprawia się Mszy św. W kościołach odbywa się adoracja Najświętszego Sakramentu w specjalnie przygotowanych grobach Pańskich i poświęcenie pokarmów.

Wielka Sobota nie jest tak bogata w treść ewangeliczną i dogmatyczną, jak Wielki Czwartek i Wielki Piątek. Tego dnia przeżywamy tajemnicę zstąpienia Chrystusa do piekieł, czyli do otchłani. Wiele starożytnych tekstów opisuje Chrystusa, który „budzi” ze snu śmierci do nowego życia Adama i Ewę, którzy wraz z całym rodzajem ludzkim przebywali w Szeolu.

W tym dniu do godzin popołudniowych odbywa się poświęcenie pokarmów. W katedrze w Rzeszowie koszyczki z pokarmami były święcone przed kościołem, co pół godziny, od godz. 9 do 14.

A święcimy:

chleb – na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni; wędliny – na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku; oraz jajka, które symbolizują nowe życie.

Przez całą Wielką Sobotę nie sprawuje się Mszy św. – tego dnia sprawowana jest jedynie Liturgia Godzin. Polską tradycją w Wielką Sobotę jest adoracja Jezusa Chrystusa w specjalnie przygotowanych grobach Pańskich. W wielu parafiach wartę przy grobie pełnią odpowiednie straże, harcerze, żołnierze, strażacy, strzelcy. Teraz jednak z powodu pandemii, zrezygnowano z tego zwyczaju.

Późnym wieczorem, po zapadnięciu zmroku, rozpoczyna się świętowanie Wielkiej Nocy poprzez najuroczystszą i najpiękniejszą liturgię całego roku – Wigilię Paschalną, która należy już do Niedzieli Wielkanocnej.

grob juda tadeusz1
Na zdjęciu grób Pański w kościele św. Judy Tadeusza w Rzeszowie w 2020 r. (fot. parafia św. Judy Tadeusza w Rzeszowie) | Fot. Diecezja Rzeszowska

Źródło: diecezja.rzeszow.pl

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj