24 C
Rzeszów
poniedziałek, 27 maja, 2024

Orkan wyłączył prąd i połamał drzewa. Czym jeszcze zaskoczy nas pogoda?

REKLAMA

W sobotę – 18 lutego – Podkarpacie zmagało się z porywistym wiatrem. Nad nasz region dotarł orkan Otto. Prędkość wiatru dochodziła do 80 km/h. Efekt? Połamane gałęzie, powalone drzewa i pozrywane linie energetyczne. 8300 gospodarstw nie miało prądu. Choć Otta już wywiało, na jego miejsce przywędrowała inna bestia. To atlantycki cyklon Willy. W Polsce był 20 i 21 lutego. Pogodowy walec rozpędził się nawet do 100 km/h.

Mieszkańcy Rzeszowa i regionu już w piątek 17 lutego otrzymali alerty RCB. Wichura nadciągnęła w nocy i zaczęła słabnąć po godz. 14. Prędkość wiatru wynosiła około 35 km/h, ale w porywach dochodziła do 80 km/h. Taka siła stanowi poważne zagrożenie. Lepiej unikać spacerów po lesie, ponieważ mogą łamać się drzewa i gałęzie. Oprócz drzew, zrywane są też linie energetyczne. W sobotę w naszym regionie prądu nie miało 8 300 odbiorców. Awarie usuwane są na bieżąco. Po południu bez energii pozostawało jeszcze nieco ponad 2 000 gospodarstw. Wieczorem już niemal wszędzie było zasilanie.

Blisko 100 interwencji zanotowali strażacy. Dotyczyły głównie usuwania połamanych konarów gałęzi oraz drzew. W co najmniej 10 przypadkach trzeba było zabezpieczyć uszkodzone dachy na budynkach gospodarczych i domach.

Jak Informuje Podkarpackie Centrum Zarządzania Kryzysowego problemy mogą wystąpić także w związku z roztopami. Dotyczy to powiatów: bieszczadzkiego, jasielskiego, krośnieńskiego, leskiego i sanockiego, gdzie leży jeszcze dużo śniegu. Synoptycy ostrzegają przed gwałtownym wzrostem stan wód. Ostrzeżenie hydrologiczne dotyczy zwłaszcza zlewni Wisłoka.

W związku z występującymi opadami deszczu oraz spływem wód roztopowych, prognozowane są wzrosty poziomu wody, lokalnie gwałtowne, do strefy wody wysokiej. Punktowo na mniejszych rzekach istnieje nieznaczne prawdopodobieństwo przekroczenia stanu ostrzegawczego – informuje Podkarpacki Urząd Wojewódzki.

Powalone drzewo w Ujezdnej
Ujezna. Przewrócone drzewo na drodze powiatowej, skutki silnego wiatru| Fot. Mł. asp. Grzegorz Górski/KP PSP Przeworsk

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj