13 C
Rzeszów
środa, 22 marca, 2023

13 takich tablic w kraju. Jedną z nich odsłonięto w Sędziszowie Małopolskim

Jest ich 13 w całej Polsce. Zawisły w miejscach werbunku ochotników, którzy stanęli do wielkiego narodowego zrywu i sto lat temu powstrzymali bolszewicką nawałę. Jedyna taka pamiątkowa tablica na Podkarpaciu została odsłonięta w sobotę w Sędziszowie Małopolskim.

REKLAMA

W 1920 roku odradzająca się Polska mogła stracić dopiero co odzyskaną niepodległość.

„Kto ma u siebie broń, kto ma konia i siodło, niechaj stanie z tem, co ma. Niech szlachetne współubieganie się o pierwszeństwo będzie miarą spełnionego obowiązku, miarą gorącej miłości ojczyzny” – apelował do społeczeństwa gen. Józef Haller. Był doskonałym organizatorem. Dlatego jemu powierzono funkcję generalnego inspektora Armii Ochotniczej, do której wstąpiło blisko 100 tys. ludzi.

W jej szeregi garnęła się młodzież: gimnazjaliści, studenci. Zasilali ją także starsi, niepodlegający obowiązkowej służbie wojskowej. Dzięki twemu wielkiemu zrywowi był możliwy Cud nad Wisłą.

CZYTAJ TEŻ:  Parafianie pożegnali swojego dobrodzieja. Proboszcz zmarł podczas mszy św.

W stulecie zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 r. Instytut Pamięci Narodowej uhonorował tablicami ofiarnych obrońców z Armii Ochotniczej.
Jedna z 13 takich tablic – jedyna na Podkarpaciu – została odsłonięta 18 lipca w Sędziszowie Małopolskim. Zawisła na budynku biblioteki przy ul. Fabrycznej. Sto lat temu żołnierze wyjeżdżali stąd do walki w obronie Lwowa i Małopolski Wschodniej. 

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele rzeszowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr Piotr Szopa – naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa i dr Jacek Magdoń. Przedstawiciele władz samorządowych, wicestarosta powiatu ropczycko – sędziszowskiego Bernadetta Frysztak, burmistrz Sędziszowa Małopolskiego Bogusław Kmieć, wojsko, licznie zgromadzona młodzież, Strzelcy i mieszkańcy miasta. Na uroczystości gościł pan Józef Drwal syn plutonowego Henryka Drwala z Olchowej, który wraz z braćmi służył Ojczyźnie. 

[yop_poll id=”27″]

CZYTAJ TEŻ:  Pa pa prawko... Tak się kończy brawura

Najnowsze

Najnowsze

POGODA

Rzeszów
bezchmurnie
13 ° C
13.8 °
11.9 °
65 %
2.1kmh
0 %
śr.
12 °
czw.
16 °
pt.
16 °
sob.
13 °
niedz.
13 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu