12.3 C
Rzeszów
czwartek, 13 czerwca, 2024

13 takich tablic w kraju. Jedną z nich odsłonięto w Sędziszowie Małopolskim

REKLAMA

Jest ich 13 w całej Polsce. Zawisły w miejscach werbunku ochotników, którzy stanęli do wielkiego narodowego zrywu i sto lat temu powstrzymali bolszewicką nawałę. Jedyna taka pamiątkowa tablica na Podkarpaciu została odsłonięta w sobotę w Sędziszowie Małopolskim.

W 1920 roku odradzająca się Polska mogła stracić dopiero co odzyskaną niepodległość.

„Kto ma u siebie broń, kto ma konia i siodło, niechaj stanie z tem, co ma. Niech szlachetne współubieganie się o pierwszeństwo będzie miarą spełnionego obowiązku, miarą gorącej miłości ojczyzny” – apelował do społeczeństwa gen. Józef Haller. Był doskonałym organizatorem. Dlatego jemu powierzono funkcję generalnego inspektora Armii Ochotniczej, do której wstąpiło blisko 100 tys. ludzi.

W jej szeregi garnęła się młodzież: gimnazjaliści, studenci. Zasilali ją także starsi, niepodlegający obowiązkowej służbie wojskowej. Dzięki twemu wielkiemu zrywowi był możliwy Cud nad Wisłą.

W stulecie zwycięskiej Bitwy Warszawskiej 1920 r. Instytut Pamięci Narodowej uhonorował tablicami ofiarnych obrońców z Armii Ochotniczej.
Jedna z 13 takich tablic – jedyna na Podkarpaciu – została odsłonięta 18 lipca w Sędziszowie Małopolskim. Zawisła na budynku biblioteki przy ul. Fabrycznej. Sto lat temu żołnierze wyjeżdżali stąd do walki w obronie Lwowa i Małopolski Wschodniej. 

W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele rzeszowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej dr Piotr Szopa – naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa i dr Jacek Magdoń. Przedstawiciele władz samorządowych, wicestarosta powiatu ropczycko – sędziszowskiego Bernadetta Frysztak, burmistrz Sędziszowa Małopolskiego Bogusław Kmieć, wojsko, licznie zgromadzona młodzież, Strzelcy i mieszkańcy miasta. Na uroczystości gościł pan Józef Drwal syn plutonowego Henryka Drwala z Olchowej, który wraz z braćmi służył Ojczyźnie. 

[yop_poll id=”27″]

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj