27.4 C
Rzeszów
czwartek, 18 lipca, 2024

To będzie pierwszy taki dom. Miasto dostało czek

REKLAMA

2,7 mln złotych otrzymał Rzeszów z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej na Środowiskowy Dom Samopomocy przy ul. Litewskiej. Wniosek o dotację pozytywnie zaopiniowała wojewoda, która przekazała miastu symboliczny czek. W ŚDS znajdą opiekę m.in. osoby chore na Alzheimera. Będzie to pierwsza tego typu placówka w Rzeszowie.

Pieniądze zostały przekazane podczas spotkania przed budynkiem przy ul. Litewskiej, w którym ma powstać ŚDS. Oprócz Marka Bajdaka, pełniącego funkcję prezydenta Rzeszowa obecni byli: minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, a także dyrektor MOPS w Rzeszowie Irena Marszałek-Czekierda i wójt gminy Trzebownisko.  Symboliczny czek na kwotę 2,7 mln złotych przekazała prezydentowi oraz dyrektor MOPS-u wojewoda Ewa Leniart.

– Ten budynek, przy którym się znajdujemy, już za kilka miesięcy stanie się pięknym, obiektem, który będzie służył osobom potrzebującym wsparcia. Cieszę się, że wspólnie możemy realizować takie zadania – powiedziała minister Maląg.

– Środowiskowych Domów Samopomocy jest na Podkarpaciu aż 70. Gminy prowadzą 59 takich placówek, a powiaty 11. Dzięki dotacji z ministerstwa powstaną w regionie kolejne dwa – w Rzeszowie i Trzebownisku – powiedziała wojewoda Ewa Leniart.

W ŚDS w Rzeszowie znajdzie się miejsce dla 25 osób z  różnymi  postaciami otępienia, w tym szczególnie dla chorych na Alzheimera. Palcówka będzie zapewniała profesjonalną opiekę oraz terapię przez 8 godzin dziennie. Program zajęć terapeutycznych będzie dostosowany do indywidualnych potrzeb wszystkich podopiecznych i będzie obejmował między innymi zajęcia w zakresie stymulacji funkcji językowych, pobudzające zmysły, usprawniające funkcje poznawcze a także treningi samodzielności. Wszystko po to, aby jak najdłużej zapewnić osobom chorym sprawność fizyczną oraz intelektualną. Ośmiogodzinny pobyt w ośrodku będzie wsparciem dla podopiecznych i opiekunów oraz połączeniem profesjonalnej opieki w placówce z przebywaniem w rodzinnym środowisku.

Miasto ogłosiło już przetarg na realizację tego zadania. Wpłynęło kilka ofert, które są teraz analizowane. Zakres robót obejmuje przebudowę i termomodernizację budynku przy ul. Litewskiej oraz wyposażenie Środowiskowego Domu Samopomocy. Wśród zaplanowanych prac jest m.in. przebudowa i budowa wewnętrznych instalacji, budowa przyłącza wodociągowego, rozbiórka części budynku i dostosowanie go do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także  zagospodarowanie terenu wokół ŚDS, gdzie powstaną np. alejki, zewnętrzna siłownia, miejsca postojowe, oświetlenie i ogrodzenie.

Źródło: Urząd Miasta w Rzeszowie

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj