9.3 C
Rzeszów
środa, 21 lutego, 2024

To będzie pierwszy taki dom. Miasto dostało czek

REKLAMA

2,7 mln złotych otrzymał Rzeszów z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej na Środowiskowy Dom Samopomocy przy ul. Litewskiej. Wniosek o dotację pozytywnie zaopiniowała wojewoda, która przekazała miastu symboliczny czek. W ŚDS znajdą opiekę m.in. osoby chore na Alzheimera. Będzie to pierwsza tego typu placówka w Rzeszowie.

Pieniądze zostały przekazane podczas spotkania przed budynkiem przy ul. Litewskiej, w którym ma powstać ŚDS. Oprócz Marka Bajdaka, pełniącego funkcję prezydenta Rzeszowa obecni byli: minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, wojewoda podkarpacki Ewa Leniart, a także dyrektor MOPS w Rzeszowie Irena Marszałek-Czekierda i wójt gminy Trzebownisko.  Symboliczny czek na kwotę 2,7 mln złotych przekazała prezydentowi oraz dyrektor MOPS-u wojewoda Ewa Leniart.

– Ten budynek, przy którym się znajdujemy, już za kilka miesięcy stanie się pięknym, obiektem, który będzie służył osobom potrzebującym wsparcia. Cieszę się, że wspólnie możemy realizować takie zadania – powiedziała minister Maląg.

– Środowiskowych Domów Samopomocy jest na Podkarpaciu aż 70. Gminy prowadzą 59 takich placówek, a powiaty 11. Dzięki dotacji z ministerstwa powstaną w regionie kolejne dwa – w Rzeszowie i Trzebownisku – powiedziała wojewoda Ewa Leniart.

W ŚDS w Rzeszowie znajdzie się miejsce dla 25 osób z  różnymi  postaciami otępienia, w tym szczególnie dla chorych na Alzheimera. Palcówka będzie zapewniała profesjonalną opiekę oraz terapię przez 8 godzin dziennie. Program zajęć terapeutycznych będzie dostosowany do indywidualnych potrzeb wszystkich podopiecznych i będzie obejmował między innymi zajęcia w zakresie stymulacji funkcji językowych, pobudzające zmysły, usprawniające funkcje poznawcze a także treningi samodzielności. Wszystko po to, aby jak najdłużej zapewnić osobom chorym sprawność fizyczną oraz intelektualną. Ośmiogodzinny pobyt w ośrodku będzie wsparciem dla podopiecznych i opiekunów oraz połączeniem profesjonalnej opieki w placówce z przebywaniem w rodzinnym środowisku.

Miasto ogłosiło już przetarg na realizację tego zadania. Wpłynęło kilka ofert, które są teraz analizowane. Zakres robót obejmuje przebudowę i termomodernizację budynku przy ul. Litewskiej oraz wyposażenie Środowiskowego Domu Samopomocy. Wśród zaplanowanych prac jest m.in. przebudowa i budowa wewnętrznych instalacji, budowa przyłącza wodociągowego, rozbiórka części budynku i dostosowanie go do potrzeb osób niepełnosprawnych, a także  zagospodarowanie terenu wokół ŚDS, gdzie powstaną np. alejki, zewnętrzna siłownia, miejsca postojowe, oświetlenie i ogrodzenie.

Źródło: Urząd Miasta w Rzeszowie

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA
Start
Nowe
7dni
Szukaj