24.4 C
Rzeszów
sobota, 22 czerwca, 2024

Będzie zielono! Powstają kolejne ogrody kieszonkowe

REKLAMA

Jeszcze więcej zieleni w mieście! W Rzeszowie powstają ogrody kieszonkowe. Niebawem kolejny z nich będzie zachwycał przyrodą przy ul. Kurpiowskiej na osiedlu Pobitno.

Ogród będzie liczył 30 arów. Zarząd Zieleni Miejskiej już ma gotowy projekt. Na skwerze zaplanowano m.in. zadaszoną pergolę, siłownię plenerową. Nie zabraknie ławeczek i leżaków wypoczynkowych. Te elementy będą otoczone wielokolorowymi rabatami bylinowymi oraz dużymi drzewami. W ramach tego zadania posadzonych zostanie 1347 roślin, w tym 38 drzew – m. in grabów pospolitych i klonów pospolitych oraz wiele krzewów, bylin i traw ozdobnych. Teren ogrodu rozświetlą lampy wykorzystujące energię słoneczną.

– Przetarg, w którym wybrany zostanie wykonawca tego zadania zostanie ogłoszony jeszcze w marcu. Ogród kieszonkowy przy ul. Kurpiowskiej będzie gotowy latem – informują urzędnicy.

W ubiegłym roku powstały dwa ogrody kieszonkowe – w rejonie ulic Króla Augusta i Reymonta oraz Ustrzyckiej i Sanockiej. W tym roku, oprócz tego przy Kurpiowskiej w budżecie zaplanowane są kolejne, które powstaną m.in. przy al. Sikorskiego, w rejonie ulic Starzyńskiego i Brydaka.

Ogród kieszonkowy – co to jest?

Ogród kieszonkowy – to publicznie dostępny niewielkich rozmiarów park – zielona enklawa, wpisana w pejzaż i architekturę miasta. Bardzo często tworzy się ją np. na wolnej przestrzeni – między działkami budowlanymi, na skwerkach, czy wokół pomników. Pomysł projektowania mini parków narodził się w Stanach Zjednoczonych. Jeden z pierwszych takich ogrodów – Paley Park powstał w Nowym Jorku na Manhattanie. Teraz zieleńce są coraz częściej projektowane przez deweloperów, którzy chcą w ten sposób urozmaicić i uatrakcyjnić osiedle.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj