19 C
Rzeszów
niedziela, 23 czerwca, 2024

Uwaga na fałszywe SMS-y! Można stracić fortunę

REKLAMA

Nie ma dnia aby policjanci z Łańcuta nie otrzymywali takich zgłoszeń. Pokrzywdzeni są oszukiwani na zakupach w internecie. Płacą za towar, który nigdy do nich nie dociera. Ale złodzieje są jeszcze bardziej cwani. Podając się za firmy kurierskie, proszą o dopłatę do przesyłki zwykle kilku groszy. Klikając na link w esemesie i logując się do własnego konta, udostępniamy im swoje poufne dane i hasła. Potem rabusie wyczyszczają rachunek do zera.

Niech przestrogą będzie ostatnia sytuacja, której doświadczyła mieszkanka powiatu łańcuckiego. Na telefon komórkowy dostała informację, o konieczności dopłaty 50 groszy za dostarczenie opłaconej już paczki. Klikając w link, zawarty w wiadomości, został przekierowana na stronę płatności elektronicznej. Tam, po zalogowaniu się do internetowego konta bankowego, kobieta wykonała przelew. Okazało się jednak, że zamiast kilkudziesięciu groszy, z jej konta zniknęło prawie 10 tys. złotych.

– Pokrzywdzona padła ofiarą oszustów wyłudzających dane. Logując się na fałszywej stronie płatności internetowej kobieta nieświadomie umożliwiła przestępcom zdobycie loginu i hasła do jej konta bankowego. To wystarczyło, aby w kilka minut złodzieje wyprowadzili z jej konta oszczędności – informuje Wojciech Gruca, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Łańcucie.

Policjanci przestrzegają i apelują o ostrożność:

Pamiętajmy, że oszuści coraz częściej podszywają się pod firmy kurierskie i wysyłają SMS-y z informacją o konieczności dopłaty do przesyłki, zazwyczaj bardzo niskiej kwoty. Klikając w link przesłany w ten sposób możemy trafić na fałszywą stronę z płatnościami internetowymi lub umożliwić niechcianym aplikacjom zainfekowanie naszego telefonu. W konsekwencji przestępcy mogą przejąć dostęp do naszego konta bankowego. 

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj