23.8 C
Rzeszów
piątek, 22 września, 2023

Chciał zdobyć „Grunwald” i złamał krzyż. Czy teraz polegnie w sądzie?

REKLAMA

„O tu ten krzyż był” – pokazuje 19-latek. Chłopak odpowie za bezmyślny wybryk i naruszenie uczuć religijnych. W Sędziszowie Małopolskim wdrapał się na pomnik „Grunwald” i odłamał przytwierdzony do niego krzyż.

Wszystko działo się w sylwestra. Młodzieniec postanowił żegnać stary i witać Nowy Rok popisując się wybrykiem, który zbulwersował mieszkańców. Młody wandal obrał sobie za cel stojący w osiedlu Borek Wielki – przy skrzyżowaniu z rondem – pomnik „Grunwald”. To zabytkowy monument, który powstał w 1910 r. w 500. rocznicę bitwy pod Grunwaldem (1410).

– Jak ustaliliśmy sprawca wspiął się na pomnik, w wyniku czego przytwierdzony do niego krzyż się oderwał i uległ uszkodzeniu – informuje młodszy aspirant Wojciech Tobiasz, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Ropczycach.

Mieszkańcy już w Nowy Rok rano zgłosili dewastację. Kilka osób widziało popisy młodych ludzi, ale dopiero później zauważyli leżący pod pomnikiem odłamany krzyż. Jeden ze świadków zabrał go i zaniósł do księdza, aby on podjął dalsze decyzje.

Sprawą zajęli się także funkcjonariusze z Komisariatu w Sędziszowie Małopolskim. Ustalili świadków, zebrali dowody i zatrzymali chuligana, którym okazał się 19-latek.

Młodemu mężczyźnie postawiono zarzut obrazy uczuć religijnych. Odpowie za to przed sądem. Przestępstwo zagrożone jest karą do 2 lat więzienia.

Nie wykluczone, że sąd zobowiąże sprawcę także do pokrycia kosztów naprawy pomnika.

– Ten chłopak to nie jest od nas. Powinien dostać solidną karę – mówią mieszkańcy osiedla.

Zobacz też:

Autem w lokomotywę. Senior miał mnóstwo szczęścia

Dachowanie przy krzyżu

Włamał się do banku. Skorzystał z wygaszonych latarni

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA