1.2 C
Rzeszów
poniedziałek, 5 grudnia, 2022

Najnowsze

Chcieli gwizdnąć polski heban

To drzewo jest tak rzadkie i tak samo cenne jak diamenty. Wielka kłoda czarnego dębu znajdowała się w Sanie w Jarosławiu. Znaleźli się amatorzy, którzy postanowili ją wyłowić.

REKLAMA

Skarb spoczywał na dnie Sanu. To czarny dąb, w kraju zwany polskim hebanem. Prawdziwy rarytas, poszukiwany przez producentów luksusowych mebli. Powierzchnia takiego drewna ma charakterystyczną czarną barwę. Szafeczka zrobiona z takiego materiału kosztuje fortunę. Nic dziwnego, że ktoś połasił się na taki rarytas. Surowiec jest często porównywany z diamentami. Aby dąb stał się czarnym dębem musi przeleżeć kilkaset lat w ziemi albo w wodzie.

Teraz San ma wyjątkowo niski poziom. Dlatego kłoda drzewa stała się dobrze widoczna. Operator ciężkiego sprzętu wiele godzin trudził się, aby wydobyć pień na brzeg. Kiedy ktoś zainteresował się tą dziwną operację i na miejsce przyjechali pracownicy Wód Polskich, operator twierdził, że został przez kogoś wynajęty. Potem odjechał.

CZYTAJ TEŻ:  Ziemia "wypluła" pocisk

Na szczęście dąb nie został wywieziony ciężarówką w nieznane. Skarb Państwa ocalił swój skarb. Sprawę jednak dalej bada policja.

czarny dab 2
Czarny dąb w Jarosławiu. Uszkodzone nabrzeże | Fot. Wody Polskie
REKLAMA

Najnowsze

REKLAMA

POGODA

Rzeszów
zachmurzenie duże
1.2 ° C
2.2 °
-0.2 °
92 %
6.2kmh
100 %
pon.
7 °
wt.
7 °
śr.
2 °
czw.
2 °
pt.
2 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu