28.3 C
Rzeszów
poniedziałek, 22 lipca, 2024

Urządzili libację i demolkę w kościele na Budziwoju. Zaatakowali proboszcza

REKLAMA

Zachowywali się jakby wstąpił w nich demon. Dwóch oprychów (18 i 20 l.) wdarło się do zabytkowego kościoła przy ul. Podleśnej na Budziwoju w Rzeszowie. Po tym jak mieszkańcy usłyszeli dziwne hałasy, powiadomili proboszcza. Ksiądz pojawił się na miejscu i został zaatakowany.

– To się nie mieści w głowie. Takich rzeczy jeszcze u nas nie było – mówi pan Andrzej mieszkający w pobliżu. Wszyscy mieszkańcy są zbulwersowani środowym zajściem. Ich zabytkowy kościółek został sprofanowany.

Dwóch sprawców wdarło się do świątyni. Wybili szybę i weszli przez okno. W środku urządzili prawdziwą demolkę. Rzucali ciężkimi ławkami, zniszczyli ołtarz, splądrowali zakrystię, wyrzucając wszystko z szaf i łamiąc przy tym meble. Mieszkańcy opowiadają, że słychać było wielki hałas. – Myślałam, że się kościół wali. Mieli dobrą zabawę. Ryczeli na całe gardło, udając, że śpiewają kolędy. Dzwonili dzwonkami – opowiada nam kobieta, mieszkająca w pobliżu.

Świadkowie dali znać proboszczowi. Sprawcy, kiedy zobaczyli duchownego, byli wobec niego wulgarni, jeden z napastników uderzył go w głowę. Ksiądz zamknął drzwi i wezwał policję.

– Przyjechały dwa radiowozy i karetka. Po chwili dwóch oprychów wyprowadzono w kajdankach – opowiada nam mieszkający w pobliżu mężczyzna.

W kościele zostało mnóstwo śladów krwi. Jeden z napastników mocno poranił się. Jednym z elementów ich demolki było wybijanie szyb. – Stłukli co najmniej 10 dużych witryn – opowiada nam na miejscu szklarz, który przez cały dzień naprawiał okna.

W chwili zatrzymania chuligani byli pijani. Młodszy miał – 1,3, a starszy 2 promile alkoholu w organizmach. W czwartek usłyszeli zarzuty. Dotyczą, wtargnięcia do kościoła, dokonania zniszczeń i kierowania gróźb pod adresem księdza. 18-latek dodatkowo odpowie za pobicie.

W piątek podejrzani – Mikołaj K. (18 l.) i Paweł Ś. (20 l.) zostali aresztowani. Grozi im do 8 lat więzienia. Według prokuratury tylko młodszy mężczyzna przyznał się do winy. Jego kompan odmówił składania wyjaśnień.

Stary kościół w Budziwoju – jak mówią mieszkańcy – jest nieużywany od 20 lat, bo po drugiej stronie ulicy stoi nowa świątynia. Mówi się jednak o rewitalizacji zabytku z 1905 r.

Ksiądz proboszcz bardzo przeżył całe zajście. Jak mówią jego współpracownicy na szczęście nic poważnego mu się nie stało. Trafił do szpitala, ale nie z powodu ataku, ale zaplanowanych innych zabiegów.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj