28.3 C
Rzeszów
poniedziałek, 22 lipca, 2024

Unijna komisarz w Korczowej. Czy dostaniemy od Wspólnoty pieniądze na pomoc uchodźcom?

REKLAMA

Komisarz Unii Europejskiej ds. spójności i reform Elisa Ferreira odwiedziła 5 kwietnia polsko-ukraińskie przejście graniczne w Korczowej (pow. jarosławski). To ważna wizyta, bo dochodzi do niej, kiedy nasz kraj zabiega w Unii o dodatkowe fundusze, aby jeszcze skuteczniej pomagać tym, którzy uciekli przed wojną na Ukrainie.

Unijna komisarz zobaczyła na własne oczy jak wygląda pomoc uchodźcom. Nie tylko na poziome organizacji i mieszkańców, którzy przyjmują uchodźców w swoich domach, czy udzielają się jako wolontariusze.

Wysokiej rangi urzędniczka mogła zobaczyć jak dużo oferuje też polskie państwo. Na granicy działają niestrudzenie policjanci, strażacy, strażnicy graniczni i żołnierze WOT. Wszyscy oni służą konkretną pomocą. Są też punkty pomocowe. To wszystko jest dobrze zorganizowane. Nikt na granicy nie marznie, nie koczuje i nie ma sytuacji, że ktoś zostawiony jest sam sobie i nie wie, gdzie się ma podziać.

Pani komisarz dostrzegła to, co zauważyły już wcześniej największe światowe media, docenili też papież, prezydent USA, czy ludzie związani z wielkimi organizacjami dobroczynnymi – [patrz SHONE PENN].

– Jestem tutaj, by podziękować wszystkim Polakom za ich wielką solidarność okazaną uchodźcom – powiedziała w Korczowej Elisa Ferreira.

Czy wizyta wysokiej rangi unijnego urzędnika uruchomi fundusze unijne dla Polski, która znalazła się na I linii frontu kryzysu uchodźczego? Tę pomoc niesiemy bezinteresownie i w odruchu serca. Możliwości państwa i podatników są jednak ograniczone. Dlatego rząd zabiega w Unii o dodatkowe fundusze, co w tej nadzwyczajnej sytuacji powinno być naturalnym gestem solidarności. Choć nie brakuje głosów zniechęcających do takiego wsparcia – co zaskakujące – wygłaszanych np. przez europosłankę z Polski.

– Po raz kolejny apelują do Państwa, aby nie przyznawać wszystkich środków rządowi polskiemu. Aby przekazać je również operatorom pozarządowym – mówiła Janina Ochojska w Parlamencie Europejskim.

Na Podkarpaciu przyjęliśmy do tej pory 1,3 mln osób. I to wszystko w regionie, który sam liczy 2 mln mieszkańców.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj