2.7 C
Rzeszów
środa, 1 lutego, 2023

Najnowsze

Upamiętniono słynnego lekarza. Ulica Wrzesława Romańczuka

Wiesław Romańczuk był nie tylko świetnym lekarzem, ale także wielkim społecznikiem. Pamięć o zmarłym w 2004 r. doktorze została już utrwalona na zawsze. Właśnie jego imieniem nazwano ulicę i to nieopodal Szpitala Klinicznego nr 2 w Rzeszowie – miejsca, które dla profesora było całym światem.

REKLAMA

23 marca prezydent Rzeszowa wspólnie z mieszkańcami odsłonił tablicę z nazwą patrona. Na uroczystość przybyło wiele osób, a wśród nich przyjaciele, którzy osobiście zetknęli się z doktorem. Dla wszystkich wyróżnienie – tej ważnej i zasłużonej dla miasta postaci – jest oczywistą oczywistością.

– Ja też miałem okazje, jako młody chłopak, poznać osobiście profesora i uczyć się od niego tego, czym jest zaangażowanie w walkę o zdrowie, o rozwój całego regionu – mówił prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

CZYTAJ TEŻ:  600 miejsc pracy. Odzieżowy gigant zbudował megamagazyn w Jasionce

Sylwetkę Wrzesława Romańczuka przedstawił Janusz Pawlak, dziennikarz, autor książki „Doktor Wrzesiek”:

– Nazywaliśmy go rzeszowskim Owsiakiem. Wrzesław, podobnie jak Jurek Owsiak, wierzył w sens społecznych zbiórek pieniędzy na zakup sprzętu medycznego. Doskonalił ciągle swoje umiejętności i wiedzę. Spał tylko parę godzin! Uważał, że szkoda czasu na sen. Miał zawsze tyle rzeczy do zrobienia… – wspomina Janusz Pawlak.

Profesorowi najbardziej zależało, aby poziom rzeszowskiej medycyny był jak najwyższy. Był wykładowcą na Uniwersytecie Rzeszowskim i przyczynił się do utworzenia na tej uczelni Instytut Pielęgniarstwa i Położnictwa. A wszystko z troską o pacjenta.

Od 1994 do 2000 r. doktor kierował Szpitalem Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie. To właśnie blisko tej placówki ma teraz swoją ulicę, która łączy ul. Niemierskiego i Armii Krajowej.

CZYTAJ TEŻ:  Ręka sprawiedliwości dosięgła go po 20 latach

Wrzesław Romańczuk zmarł w ostatni dzień 2004 r. Miał wtedy 47 lat i był u szczytu swojej kariery.

Za wybitne zasługi dla rozwoju podkarpackiej służby zdrowia i rzeszowskiego środowiska akademickiego został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

REKLAMA

Najnowsze

REKLAMA

POGODA

Rzeszów
słabe opady deszczu
2.7 ° C
3.1 °
2.4 °
80 %
6.2kmh
75 %
śr.
3 °
czw.
2 °
pt.
1 °
sob.
1 °
niedz.
-2 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu