20.5 C
Rzeszów
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Upamiętniono słynnego lekarza. Ulica Wrzesława Romańczuka

REKLAMA

Wiesław Romańczuk był nie tylko świetnym lekarzem, ale także wielkim społecznikiem. Pamięć o zmarłym w 2004 r. doktorze została już utrwalona na zawsze. Właśnie jego imieniem nazwano ulicę i to nieopodal Szpitala Klinicznego nr 2 w Rzeszowie – miejsca, które dla profesora było całym światem.

23 marca prezydent Rzeszowa wspólnie z mieszkańcami odsłonił tablicę z nazwą patrona. Na uroczystość przybyło wiele osób, a wśród nich przyjaciele, którzy osobiście zetknęli się z doktorem. Dla wszystkich wyróżnienie – tej ważnej i zasłużonej dla miasta postaci – jest oczywistą oczywistością.

– Ja też miałem okazje, jako młody chłopak, poznać osobiście profesora i uczyć się od niego tego, czym jest zaangażowanie w walkę o zdrowie, o rozwój całego regionu – mówił prezydent Rzeszowa Konrad Fijołek.

Sylwetkę Wrzesława Romańczuka przedstawił Janusz Pawlak, dziennikarz, autor książki „Doktor Wrzesiek”:

– Nazywaliśmy go rzeszowskim Owsiakiem. Wrzesław, podobnie jak Jurek Owsiak, wierzył w sens społecznych zbiórek pieniędzy na zakup sprzętu medycznego. Doskonalił ciągle swoje umiejętności i wiedzę. Spał tylko parę godzin! Uważał, że szkoda czasu na sen. Miał zawsze tyle rzeczy do zrobienia… – wspomina Janusz Pawlak.

Profesorowi najbardziej zależało, aby poziom rzeszowskiej medycyny był jak najwyższy. Był wykładowcą na Uniwersytecie Rzeszowskim i przyczynił się do utworzenia na tej uczelni Instytut Pielęgniarstwa i Położnictwa. A wszystko z troską o pacjenta.

Od 1994 do 2000 r. doktor kierował Szpitalem Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie. To właśnie blisko tej placówki ma teraz swoją ulicę, która łączy ul. Niemierskiego i Armii Krajowej.

Wrzesław Romańczuk zmarł w ostatni dzień 2004 r. Miał wtedy 47 lat i był u szczytu swojej kariery.

Za wybitne zasługi dla rozwoju podkarpackiej służby zdrowia i rzeszowskiego środowiska akademickiego został pośmiertnie odznaczony przez prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj