2.1 C
Rzeszów
czwartek, 7 grudnia, 2023

Rzeszów uhonorowany przez Ukrainę. Ale co z Przemyślem?

REKLAMA

Pomoc pomocą, ale honorowy tytuł nieco podzielił mieszkańców regionu i wywołał burzę w internecie. A dyskusja zaczęła się po tym, jak prezydent Ukrainy honorowy tytuł „miasta ratownika” przyznał Rzeszowowi.

Honorowy tytuł „Miasto Ratownik” został stworzony dla miast partnerskich, które przyszły z pomocą Ukrainie i jej obywatelom po rosyjskiej inwazji. O jego ustanowieniu specjalnym dekretem poinformował w niedzielę 22 maja prezydent Ukrainy podczas wystąpienia w Radzie Najwyższej (parlament Ukrainy). Tego dnia przed tym samym zgromadzeniem przemawiał zaproszony do Kijowa prezydent Polski – Andrzej Duda.

Tytuł dla Rzeszowa to wielkie wyróżnienie, o którym głośno na całym świecie. Lokalnie wywołał też dyskusję. Przemyślanie poczuli się nieco zawiedzeni. Przypominają, że to oni znaleźli się na pierwszej linii frontu pomocy uchodźcom. W pierwszych tygodniach każdego dnia przyjmowali po kilkadziesiąt tysięcy osób, udzielając im pierwszego wsparcia.

Tytułem zaszczycony jest Rzeszów. Prezydent miasta Konrad Fijołek stwierdził dla PAP, że w szczycie fali uchodźców w Rzeszowie, który liczy 200 tys. mieszkańców, przebywało 100 tys. uchodźców.

Tytuł „miasto ratownik” od Ukrainy dla Rzeszowa

Zobacz też:

Zostań żołnierzem. Ruszyły wojskowe centra rekrutacji

Tu uchodźcy mogą otrzymać PESEL. Nowe godziny otwarcia

Zostali terytorialsami, aby służyć Ojczyźnie. W Rzeszowie złożyli przysięgę

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA
Start
Nowe
7dni
Szukaj