24.3 C
Rzeszów
poniedziałek, 20 maja, 2024

Rzeszów uhonorowany przez Ukrainę. Ale co z Przemyślem?

REKLAMA

Pomoc pomocą, ale honorowy tytuł nieco podzielił mieszkańców regionu i wywołał burzę w internecie. A dyskusja zaczęła się po tym, jak prezydent Ukrainy honorowy tytuł „miasta ratownika” przyznał Rzeszowowi.

Honorowy tytuł „Miasto Ratownik” został stworzony dla miast partnerskich, które przyszły z pomocą Ukrainie i jej obywatelom po rosyjskiej inwazji. O jego ustanowieniu specjalnym dekretem poinformował w niedzielę 22 maja prezydent Ukrainy podczas wystąpienia w Radzie Najwyższej (parlament Ukrainy). Tego dnia przed tym samym zgromadzeniem przemawiał zaproszony do Kijowa prezydent Polski – Andrzej Duda.

Tytuł dla Rzeszowa to wielkie wyróżnienie, o którym głośno na całym świecie. Lokalnie wywołał też dyskusję. Przemyślanie poczuli się nieco zawiedzeni. Przypominają, że to oni znaleźli się na pierwszej linii frontu pomocy uchodźcom. W pierwszych tygodniach każdego dnia przyjmowali po kilkadziesiąt tysięcy osób, udzielając im pierwszego wsparcia.

Tytułem zaszczycony jest Rzeszów. Prezydent miasta Konrad Fijołek stwierdził dla PAP, że w szczycie fali uchodźców w Rzeszowie, który liczy 200 tys. mieszkańców, przebywało 100 tys. uchodźców.

Tytuł „miasto ratownik” od Ukrainy dla Rzeszowa

Zobacz też:

Zostań żołnierzem. Ruszyły wojskowe centra rekrutacji

Tu uchodźcy mogą otrzymać PESEL. Nowe godziny otwarcia

Zostali terytorialsami, aby służyć Ojczyźnie. W Rzeszowie złożyli przysięgę

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj