24.3 C
Rzeszów
poniedziałek, 20 maja, 2024

Tydzień Mobilności. Leżaczki na Placu Farnym, 22 września – „Dzień bez samochodu”

REKLAMA

Na Placu Farnym powstała strefa piesza, a część ul. Jagiellońskiej na stałe zamknięto dla ruchu aut. Tak w Rzeszowie zainaugurowano Tydzień Mobilności. 22 września odbędzie się „Dzień bez samochodu”. Posiadacze 4 kółek będą mogli za darmo podróżować autobusami MPK.

Tydzień Mobilności zaczął się 16 września. Miasto postanowiło zaznaczyć to wydarzenie zamkniętymi ulicami: Jagiellońską i Placem Farnym.

– Pokazujemy, że miasto może wyglądać inaczej, że przestrzeń można podzielić inaczej. Kiedyś obszar między budynkami wypełniliśmy samochodami, bo uznaliśmy, że auto to najwygodniejszy środek transportu. Ale konieczne są zmiany, aby dobrze czuli się tu piesi, rowerzyści, co będzie dla wszystkich bardziej ekologiczne i zdrowsze – przekonuje Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

W ubiegłym roku ul. Jagiellońską na chwilę wyłączono z ruchu.

– Najpierw było sporo obaw ze strony mieszkańców i przedsiębiorców, ale teraz, gdy po roku spotkaliśmy się z nimi ponownie, większość głosów była pozytywna. Dlatego teraz zamykamy fragment tej ulicy dla ruchu samochodowego już na stałe – dodaje prezydent Rzeszowa.

Tegorocznym eksperymentem jest natomiast zamknięcie dla samochodów na tydzień placu Farnego.

– Chcemy pokazać, że ta przestrzeń ma ogromny potencjał i może służyć mieszkańcom w lepszy sposób. Trzeba oczywiście rozwiązać problem dostaw, miejsce na rozładunek towarów możemy tu np. wyznaczyć w określonych godzinach – mówi prezydent Rzeszowa.

Zarówno na ul. Jagiellońskiej, jak i na placu Farnym ustawiono kompozycje roślinne i małą architekturę zaprojektowana przez pracowników Zarządu Zieleni Miejskiej.

– Dzięki zamknięciu ruchu dla samochodów możemy przekonać się, jak dużo miejsca jest na placu Farnym. W przyszłości będzie można go wykorzystać do ulokowania wielu ciekawych atrakcji. To m.in. parklety, a także rozmaite drzewa, krzewy i kwiaty – mówi Aleksandra Wąsowicz-Duch, dyrektor Zarządu Zieleni Miejskiej w Rzeszowie.

Zakończeniem obchodów Tygodnia Mobilności w Rzeszowie 22 września będzie Dzień bez samochodu (bezpłatny przejazd komunikacją miejską dla wszystkich na podstawie ważnego dowodu rejestracyjnego pojazdu, którego są właścicielami lub współwłaścicielami oraz dokumentu potwierdzającego tożsamość).

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj