23.9 C
Rzeszów
niedziela, 19 maja, 2024

Groza w „kapuścianych” górach. Gdyby ne GOPR i Chatka Puchatka mogło skończyć się tragedią

REKLAMA

– Bieszczady, choć często nazywane „kapuścianymi” górami, też potrafią być groźne i nie wybaczają błędów – ostrzegają ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Niedawno ratowali turystkę, która omal nie zamarzła podczas wędrówki przez Połoninę Wetlińską.

Wszystko działo 19 stycznia, w dniu największego ataku zimy w tym roku. Padał mokry śnieg, wiał silny wiatr, na nieprzetartym szlaku każdy krok powodował, że trzeba było zatapiać się po kolona w zaspach.

Ratownicy otrzymali zgłoszenie z aplikacji RATUNEK, że młoda kobieta utknęła podczas zamieci i potrzebuje pomocy. Okazało się, że turystka nie była właściwie przygotowana na spacer w tak ekstremalnych warunkach.

Poszkodowana słabła z każdą minutą, nie była w stanie zawrócić, albo wspinać się dalej, mając położony 200 metrów wyżej schron – Chatka Puchatka.

Na szczęście w porę dotarli do niej ratownicy. Stwierdzili, że kobieta jest mocno wychłodzona i przede wszystkim powinna znaleźć się jak najszybciej w ciepłym miejscu. Postanowili zabrać ją do Chatki Puchatka. Tam okryli ją dwoma ciepłymi śpiworami z dodatkowymi grzewczymi pakietami. Podano jej również odpowiednie leki.

Po dwóch godzinach stan turystki zaczął się poprawiać. Wróciła jej też świadomość, bo wcześniej kontakt z nią był bardzo utrudniony.

Ratownicy zabezpieczyli turystkę i zwieźli ją na Przełęcz Wyżną.

– Tym razem wszystko zakończyło się szczęśliwie, m.in. dzięki temu, że poszkodowana znajdowała się tak blisko ciepłego schronienia i niemal natychmiast mogła zostać ogrzana – opowiadają ratownicy.

Ta historia powinna być przestrogą dla innych. Pogody w górach nie można ignorować, a do każdej wyprawy należy być dobrze przygotowanym. Gdy pojawiają się problemy, nie wahajmy się wzywać pomocy. Pamiętajmy, że decydującą rolę odgrywa czas!

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj