12.7 C
Rzeszów
czwartek, 12 września, 2024

TLK Górski. Pociąg z Rzeszowa upamiętnia legendarnego trenera

REKLAMA

Jego imieniem nazwane są ulice, ronda, stadiony i szkoły. Teraz ma swój pociąg. Wraz z nowym rozkładem jazdy, od 13 grudnia, z Rzeszowa do Szczecina zaczął kursować TLK Górski. W ten sposób Intercity postanowiło uczcić pamięć legendarnego trenera Kazimierza Górskiego (†85 l.).

Nazwa pociągu przypomina wybitną postać, z którą wiążą się największe sukcesy w historii polskiej piłki nożnej. Wielki trener zmarł w 2006 r. W przyszłym roku przypada seta rocznica urodzin szkoleniowca.

Pociąg TLK Górski będzie jeździł codziennie między Rzeszowem a Szczecinem, m. in. przez Lublin, Warszawę i Poznań.

W niedzielę, przy okazji pierwszego kursu odbyła się mała uroczystość na dworcu w Warszawie. Członek Zarządu PKP Intercity Jarosław Oniszczuk wręczył pamiątkową tablicę relacyjną Dariuszowi Górskiemu, synowi Kazimierza Górskiego.

Wybór połączenia na trasie nowego pociągu nie jest przypadkowy. – Chcieliśmy, aby przejeżdżał przez wiele regionów Polski, symbolicznie oddając to, jak piłkarska reprezentacja Polski pod wodzą pana Kazimierza Górskiego łączyła cały kraj w sportowych emocjach i świętowaniu ogromnych sukcesów. Cieszymy się, że możemy dołożyć swoją cegiełkę do uczczenia pamięci wybitnego trenera – mówi Jarosław Oniszczuk z PKP Intercity.

Z koleją Kazimierz Górski związany był od urodzenia. Z biografią legendarnego trenera wiąże się również część miast, w których zatrzymuje się pociąg TLK Górski.

Rzeszów położony jest blisko Lwowa, w którym 2 marca 1921 roku urodził się trener. Spędził w nim młodość i rozpoczął swoją przygodę z piłką grając w lwowskich klubach. W miejscowych warsztatach kolejowych pracował jego ojciec, Maksymilian. Przekaz rodzinny mówił, że prowadził słynny pociąg pancerny, biorący udział w obronie Lwowa, później nazwany im. podpułkownika Lisa-Kuli.

Zdjęcie z archiwum rodziny Gorskich1
Kazimierz Górski w czasie wojny pracował w warsztatach kolejowych we Lwowie, w których pracował też jego ojciec. | Fot. Archiwum rodzinne

Pod koniec 1944 roku jako ochotnik zgłosił się do Wojska Polskiego, trafiając niedługo potem do Warszawy, z którą związał się na większość późniejszego życia. Niemal cała rodzina Kazimierza Górskiego przeniosła się potem do Szczecina, w którym był potem częstym gościem.

Tygodnik „Piłka Nożna” uznał Kazimierza Górskiego najlepszym trenerem XX wieku, a prowadzoną przez niego reprezentację z lat 1973-1974 za najlepszą polską drużynę XX wieku. Jako selekcjoner doprowadził do triumfu na igrzyskach olimpijskich 1972 w Monachium oraz finału igrzysk olimpijskich 1976 w Montrealu, a także zajęcia 3. miejsca na mistrzostwach świata 1974 w Niemczech Zachodnich.

[yop_poll id=”61″]

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj