1.5 C
Rzeszów
sobota, 2 grudnia, 2023

Taśma klejąca naprawia samolot. Czy to normalne?

REKLAMA

Pasażerka nagrywa ze swojego miejsca w samolocie dziwną scenkę. Za oknem mechanik przed startem okleja pokrywę silnika taśmą klejącą. Czy tak powinno naprawiać się samoloty? – zastanawia się 1,8 mln widzów, którzy obejrzeli filmik na TikToku.

Wszystko dzieje się w Nashville w stanie Tennessee w USA. Niepokój pasażerki wywołało to, co zobaczyła przed startem maszyny. Sfilmowała mechanika, który majstrował przy silniku. Wcale nie używał wyszukanych narzędzi i części. Wystarczyła mu taśma klejąca. Tiktokerka wrzuciła filmik do sieci i rozgorzała się dyskusja. Pojawiło się aż 11 tys. komentarzy.

@myhoneysmacks Im only flying southwest now 😤 #spirit #spiritairlines #plane #planecrash #cockpit #airline #flight #fly #scary #omg #mindboggling ♬ original sound – My Honey Smacks 🍯🐝 Youtuber

– Co jeszcze robisz w samolocie? – pyta ktoś z widzów.

– Jest ok, taśma trzyma tylko silnik. Jest jeszcze jeden po drugiej stronie, będzie dobrze… – dodaje ktoś inny.

– 100% bezpieczne. Wszystkie linie lotnicze używają tego, kochana – zaznacza jeden z komentujących.

Czy ma rację? Otóż tak. Taśma nazywana potocznie „speed tape’em” ma określone właściwości, które dopuszcza producent. Używana jest dość powszechnie w lotnictwie do szybkich napraw tymczasowych. Przeważnie nakleja się ją w miejscach ubytku lakieru na kadłubie, albo do zabezpieczenia mikro szczelin przed działaniem warunków atmosferycznych. Pozwala to eksploatować maszynę, zanim zostanie wykonana trwała naprawa.

– Ta taśma przeżyje nas wszystkich i pustynię, na której zgnije samolot po przejściu na emeryturę – pisze pod filmikiem zorientowany internauta.

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA
Start
Nowe
7dni
Szukaj