22.7 C
Rzeszów
czwartek, 18 lipca, 2024

Tablica dla policyjnego bohatera

REKLAMA

Policjanci upamiętnili bohaterskiego policjanta, który zginął w pierwszych dniach kampanii wrześniowej 1939 r. ofiarnie broniąc fabryki lotniczej w Mielcu przed niemieckim nalotem. Starszy posterunkowy Antoni Krupa był zwyczajnym funkcjonariuszem, który do końca wypełnił swoją przysięgę. Ojczyźnie poświęcił wszystko.

83 lata od śmierci policjanta na Cmentarzu Parafialnym w Mielcu odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą śp. starszemu posterunkowemu Antoniemu Krupie, który pochodził z Zakopanego. Kiedy zginął miał 41 lat.

Już wcześniej bił się o Polskę. Walczył w obronie Lwowa, a następnie na wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. Za okazane męstwo został odznaczony Krzyżem Walecznych.

1 września 1939 r. policjanci zakopiańscy otrzymali rozkaz szybkiej ewakuacji na wschód, na tzw. Przedmoście Rumuńskie, podstawionymi samochodami ciężarowymi. Jeszcze tego samego dnia Zakopane zostało zajęte przez wojska słowackie i niemieckie.

Grupa policjantów z Podhala postanowiła się bić i bronić Ojczyzny. Po kilku dniach jazdy, znaleźli się w Mielcu, gdzie zostali skierowani, do obrony zakładów lotniczych. 6 września trafili na kolejny niemiecki nalot i ostrzał zakładów i miasta z broni pokładowej. St. post. PP Antoni Krupa został zabity. Pochowano go na cmentarzu parafialnym, obok wspólnego grobu ofiar nalotu z 2 września.

Teraz podczas uroczystości odsłonięto tablicę pamiątkową poświęconą funkcjonariuszowi, który wypełniając rozkazy, zginął w Mielcu w czasie służby. Jest bohaterem, symbolem i przykładem człowieka, który dla Ojczyzny poświęcił swoje życie.

W uroczystości wzięła udział rodzina poległego policjanta – syn oraz wnuczka z mężem.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj