20.5 C
Rzeszów
poniedziałek, 15 lipca, 2024

Szwindel na egzaminie z polskiego

REKLAMA

Strażnicy graniczni z placówki w Rzeszowie-Jasionce zatrzymali troje obywateli Białorusi, którzy zdawali państwowy egzamin z języka polskiego za swoich rodaków. Pozytywny wynik takiego egzaminu jest dla cudzoziemców jednym z warunków uzyskania w Polsce prawa do stałego pobytu.

„Pomocnicy” za przysługę brali po 250 euro od osoby. Nielegalny biznes był dobrze zorganizowany, bo oszuści dodatkowo posługiwali się sfałszowanymi paszportami. Przerabiane były w nich zdjęcia i daty urodzenia, aby pasowały do ich wyglądu. W rzeczywistości znacznie odbiegali wiekowo od tych, za których zamierzali zdać egzamin. Jeden z nich – 25 letni mężczyzna, zdawał egzamin za 50-letniego rodaka.

Egzaminy odbywały się na uczelni w Rzeszowie, która poprosiła Straż Graniczną o pomoc w zweryfikowaniu tożsamości zdających. Mundurowi szybko wykryli szwindel.

Zatrzymani cudzoziemcy na co dzień leganie pracują i studiują w Polsce. Usłyszeli zarzuty i dobrowolne poddali się karze grzywny. Każdy z nich zapłaci 4 tys. złotych.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj