4.3 C
Rzeszów
środa, 21 lutego, 2024

Szwindel na egzaminie z polskiego

REKLAMA

Strażnicy graniczni z placówki w Rzeszowie-Jasionce zatrzymali troje obywateli Białorusi, którzy zdawali państwowy egzamin z języka polskiego za swoich rodaków. Pozytywny wynik takiego egzaminu jest dla cudzoziemców jednym z warunków uzyskania w Polsce prawa do stałego pobytu.

„Pomocnicy” za przysługę brali po 250 euro od osoby. Nielegalny biznes był dobrze zorganizowany, bo oszuści dodatkowo posługiwali się sfałszowanymi paszportami. Przerabiane były w nich zdjęcia i daty urodzenia, aby pasowały do ich wyglądu. W rzeczywistości znacznie odbiegali wiekowo od tych, za których zamierzali zdać egzamin. Jeden z nich – 25 letni mężczyzna, zdawał egzamin za 50-letniego rodaka.

Egzaminy odbywały się na uczelni w Rzeszowie, która poprosiła Straż Graniczną o pomoc w zweryfikowaniu tożsamości zdających. Mundurowi szybko wykryli szwindel.

Zatrzymani cudzoziemcy na co dzień leganie pracują i studiują w Polsce. Usłyszeli zarzuty i dobrowolne poddali się karze grzywny. Każdy z nich zapłaci 4 tys. złotych.

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA
Start
Nowe
7dni
Szukaj