15.5 C
Rzeszów
sobota, 20 lipca, 2024

da Vinci zrobi operację! Klinika przy Szopena za 14 mln zł kupiła supernowoczesnego robota

REKLAMA

To prawdziwa rewolucja w podkarpackiej medycynie! Rzeszów stał się jednym z nielicznych ośrodków w kraju z własnym robotem chirurgicznym o nazwie da Vinci. Supernowoczesna maszyna dotychczas była wypożyczana. Teraz będzie już stałym wyposażeniem Wojewódzkiego Szpitala Klinicznego nr 1 im. Chopina. Skrócą się kolejki do zabiegów!

Da Vinci działa na Podkarpaciu od ponad roku i wykonał już prawie 270 operacji.

Mechaniczny chirurg składa się z 4 ramion, dzięki którym można wykonywać superprecyzyjne zabiegi. Z powodzeniem wykorzystywany jest przy wycinaniu nowotworów. W Rzeszowie stosuje się go w leczeniu raka prostaty, lekarze przeprowadzają nim także operacje ginekologiczne.

– Rodzaje zabiegów z biegiem czasu powinny ulegać poszerzeniu i dotyczyć różnych narządów dotkniętych chorobą nowotworową – mówi Janusz Ławiński, dyrektor Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1.

Dotychczas robota wypożyczono z Krakowa i w szpitalu przy ul. Szopena był dostępny tylko 8 dni w miesiącu.

Teraz rzeszowska klinika, z pomocą samorządu, zdecydowała się na zakup własnego sprzętu. Właśnie podpisano umowę na dostawę aparatury, która trafi do kliniki na przełomie października i listopada. Jeszcze w tym roku robot będzie operował pacjentów. Kolejki do zabiegów znacznie się skrócą.

Nowy sprzęt dostarczy firma Synektik, która jest jedynym jego dystrybutorem w Polsce.

Zakupiony robot to najnowsza wersja Xi. Wartość umowy to prawie 14 mln zł. Razem z maszyną zostanie dostarczony także symulator, który będzie wykorzystywany do szkoleń i nauki młodych lekarzy.

Robot da Vinci w Polsce to wciąż nowość, ale na świecie maszyna jest stosowana od prawie dwóch dekad. Produkuje ją amerykańska firma Intuitive Surgical.

– Stworzenie dostępu do najnowszych światowych technologii daje ogromne nadzieje dla wielu pacjentów. To przede wszystkim precyzja i mniejsze ryzyko powikłań – zaznacza Janusz Ławiński.

Lekarze przekonują, że pacjent podczas zabiegu traci mniej krwi i szybciej wraca do zdrowia. Oczywiście wszystkim steruje doświadczony chirurg, mający obraz w trójwymiarze i powiększony dziesięć razy.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj