11.2 C
Rzeszów
czwartek, 29 lutego, 2024

da Vinci zrobi operację! Klinika przy Szopena za 14 mln zł kupiła supernowoczesnego robota

REKLAMA

To prawdziwa rewolucja w podkarpackiej medycynie! Rzeszów stał się jednym z nielicznych ośrodków w kraju z własnym robotem chirurgicznym o nazwie da Vinci. Supernowoczesna maszyna dotychczas była wypożyczana. Teraz będzie już stałym wyposażeniem Wojewódzkiego Szpitala Klinicznego nr 1 im. Chopina. Skrócą się kolejki do zabiegów!

Da Vinci działa na Podkarpaciu od ponad roku i wykonał już prawie 270 operacji.

Mechaniczny chirurg składa się z 4 ramion, dzięki którym można wykonywać superprecyzyjne zabiegi. Z powodzeniem wykorzystywany jest przy wycinaniu nowotworów. W Rzeszowie stosuje się go w leczeniu raka prostaty, lekarze przeprowadzają nim także operacje ginekologiczne.

– Rodzaje zabiegów z biegiem czasu powinny ulegać poszerzeniu i dotyczyć różnych narządów dotkniętych chorobą nowotworową – mówi Janusz Ławiński, dyrektor Klinicznego Szpitala Wojewódzkiego nr 1.

Dotychczas robota wypożyczono z Krakowa i w szpitalu przy ul. Szopena był dostępny tylko 8 dni w miesiącu.

Teraz rzeszowska klinika, z pomocą samorządu, zdecydowała się na zakup własnego sprzętu. Właśnie podpisano umowę na dostawę aparatury, która trafi do kliniki na przełomie października i listopada. Jeszcze w tym roku robot będzie operował pacjentów. Kolejki do zabiegów znacznie się skrócą.

Nowy sprzęt dostarczy firma Synektik, która jest jedynym jego dystrybutorem w Polsce.

Zakupiony robot to najnowsza wersja Xi. Wartość umowy to prawie 14 mln zł. Razem z maszyną zostanie dostarczony także symulator, który będzie wykorzystywany do szkoleń i nauki młodych lekarzy.

Robot da Vinci w Polsce to wciąż nowość, ale na świecie maszyna jest stosowana od prawie dwóch dekad. Produkuje ją amerykańska firma Intuitive Surgical.

– Stworzenie dostępu do najnowszych światowych technologii daje ogromne nadzieje dla wielu pacjentów. To przede wszystkim precyzja i mniejsze ryzyko powikłań – zaznacza Janusz Ławiński.

Lekarze przekonują, że pacjent podczas zabiegu traci mniej krwi i szybciej wraca do zdrowia. Oczywiście wszystkim steruje doświadczony chirurg, mający obraz w trójwymiarze i powiększony dziesięć razy.

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA
Start
Nowe
7dni
Szukaj