23.9 C
Rzeszów
niedziela, 19 maja, 2024

Szczury przychodzą z zamku. Problem z plagą gryzoni

REKLAMA

Ile jest szczurów w Rzeszowie? Uważa się, że tyle, ilu mieszkańców. Wychodziłoby zatem 200 tysięcy. Populacja gryzoni rozmnaża się jednak w szalonym tempie. Samica jest w stanie rodzić jeden miot za drugim i w ciągu życia wydać na świat nawet 300 młodych. Łatwo stracić nad tym kontrolę. Plaga gryzoni jest coraz bardziej widoczna.

Szczury widać gołym okiem. Skaczą po trawnikach, czają się przy koszach na śmieci i czatują przy ławkach. Tam dobierają się do resztek jedzenia. Bardzo wiele ich w Ogrodach Bernardyńskich, ale ostatnio także w okolicach fontanny multimedialnej. To już prawdziwa plaga.

Ich wędrówki w tym miejscu obserwują pracownicy firmy, wynajętej do zwalczania gryzoni. Podrzucanie trutek niewiele pomaga, bo cwane bestie szybko je rozpoznają. Ale akcja odszczurzania nic nie da, jeśli nie zniszczy się centralnego siedliska. A są nim – według miasta – zakamarki w zamkowych murach i kanały w zamkowej fosie. Dlatego Zarząd Zieleni Miejskiej zwrócił się do gospodarza obiektu – Sądu Okręgowego – aby włączył się do wspólnej akcji deratyzacyjnej.

Przenoszą groźne choroby. Uwaga na skażoną wodę

Szczury stanowią poważne zagrożenie. Mogą przenosić wiele chorób, którymi zarażają się ludzie, np.: tyfus plamisty, histoplazmoza, gorączka krwotoczna, czy też Choroba Weila, która jest przenoszona przez mocz gryzoni. Do zakażenia może dojść choćby podczas kąpieli w wodzie, która zostały zanieczyszczone przez szczurze odchody. Choroba objawia się bólami mięśni, gorączką oraz dreszczami. Może prowadzić do uszkodzenia wątroby i nerek.

Szczury przenoszą groźne choroby
Szczury przenoszą groźne choroby | Fot. Depositphotos

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj