21 C
Rzeszów
niedziela, 8 września, 2024

Święto Paniagi znów tylko online

REKLAMA

Niestety, takiej imprezy nie zastąpi internet. Ale z powodu pandemii, to jedyna możliwość, aby celebrować święto Paniagi, które w Rzeszowie obchodzimy 3 maja.

Święto wpisało się już w tradycję Rzeszowa. Organizowane jest od 2003 r. Odbywa się 3 maja, bo to imieniny ulicy 3 Maja, która kiedyś była Pańską. Potocznie mówiło się na nią wtedy Paniaga i właśnie od tego określenia wzięła się nazwa festynu.

Dotąd zawsze było to wielkie wydarzenie kulturalne właśnie obchodzone na ul. 3 Maja. Niestety, pandemia znów wprowadziła blokadę na organizację zabawy. Nie zobaczymy na żywo barwnego korowodu, koncertów, jarmarku.

Święto zostało przeniesione do internetu. Organizatorzy stają się zachować atmosferę tej imprezy, która w tym roku będzie miała galicyjskie akcenty.

Estrada Rzeszowska przygotowała specjalną stronę, która jest TUTAJ. Tu 3 maja odbędzie się wirtualny jarmark. 30 wystawców będzie oferowało regionalne smakołyki i rękodzieło. Wybór produktów ma być ogromny.

W ramach Paniagi 2021 na rzeszowskim rynku wydawniczym pojawi się też nowa publikacja dotycząca stolicy Podkarpacia w ujęciu historycznym. Mowa o pracy Szymona Jakubowskiego, redaktora naczelnego czasopisma regionalnego Podkarpacka Historia, zatytułowanej „W galicyjskim Rzeszowie. Ludzie i wydarzenia”. To zbiór ciekawostek, gawęd o ludziach i wydarzeniach. Teksty zawarte w książce będą dotyczyły rożnych aspektów życia w galicyjskim Rzeszowie. Publikację otwiera tekst, mówiący o tym, w jaki sposób Rzeszów stał się częścią Galicji, a zamyka opowieść o odzyskaniu niepodległości. Wewnątrz natomiast znajdzie się wiele sylwetek ciekawych osób związanych z miastem – jak Wojciech Boduszyński – lekarz, który jako pierwszy Polak zaczął szczepić przeciwko ospie; Ignacy Łukasiewicz, który uczył się w obecnej stolicy regionu i pracował w tutejszej aptece; Helena Modrzejewska, która miała tu swoje pierwsze tournée, czy Edward Janusz z rodziną – słynny w Galicji fotograf, który swoimi pracami zachwyca do dziś.

Czytelnicy dowiedzą się też, jak i kiedy do Rzeszowa dotarły elektryfikacja, telefony i kolej, poznają początki rzeszowskiej prasy, poznają historię pierwszej rzeszowskiej księgarni, przeczytają pytania z pierwszej matury w Rzeszowie, dowiedzą się nieco więcej na temat rzeszowskich koszar wojskowych, rzeszowskiego Zamku i przeczytają o ogromnym pożarze Rzeszowa, który miał miejsce w

1842 roku. „W galicyjskim Rzeszowie. Ludzie i wydarzenia” nie będzie publikacją naukową, choć będzie poparta licznymi tekstami źródłowymi. Język i dobór tematów sprawią, że może zaciekawić każdego rzeszowianina i nie tylko.

W Święto Paniagi 2021 włączyły się też I Liceum Ogólnokształcące i Muzeum Dobranocek. Szkoła zaprasza rzeszowian na wirtualny spacer po swoich murach. Ten można odbyć klikając w TEN LINK.

Z kolei na stronie http://www.muzeumdobranocek.pl/, kanale YT i profilu FB Muzeum będzie można znaleźć film o niecodziennych eksponatach w zbiorach Muzeum Dobranocek, prezentację dobranockowych przeźroczy z komentarzem lektora (zupełnie jak w starym domowym kinie rodem z PRL-u, ale w nowej wirtualnej odsłonie), podcast zatytułowany „Dwadzieścia cztery klatki na sekundę… czyli krótka historia animacji” i zagłosować w ankiecie na dobranockowy eksponat miesiąca.

Szczegóły należy śledzić na stronie Estrady Rzeszowskiej.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj