Niestety, takiej imprezy nie zastąpi internet. Ale z powodu pandemii, to jedyna możliwość, aby celebrować święto Paniagi, które w Rzeszowie obchodzimy 3 maja.
Święto wpisało się już w tradycję Rzeszowa. Organizowane jest od 2003 r. Odbywa się 3 maja, bo to imieniny ulicy 3 Maja, która kiedyś była Pańską. Potocznie mówiło się na nią wtedy Paniaga i właśnie od tego określenia wzięła się nazwa festynu.
Dotąd zawsze było to wielkie wydarzenie kulturalne właśnie obchodzone na ul. 3 Maja. Niestety, pandemia znów wprowadziła blokadę na organizację zabawy. Nie zobaczymy na żywo barwnego korowodu, koncertów, jarmarku.
Święto zostało przeniesione do internetu. Organizatorzy stają się zachować atmosferę tej imprezy, która w tym roku będzie miała galicyjskie akcenty.
Estrada Rzeszowska przygotowała specjalną stronę, która jest TUTAJ. Tu 3 maja odbędzie się wirtualny jarmark. 30 wystawców będzie oferowało regionalne smakołyki i rękodzieło. Wybór produktów ma być ogromny.
W ramach Paniagi 2021 na rzeszowskim rynku wydawniczym pojawi się też nowa publikacja dotycząca stolicy Podkarpacia w ujęciu historycznym. Mowa o pracy Szymona Jakubowskiego, redaktora naczelnego czasopisma regionalnego Podkarpacka Historia, zatytułowanej „W galicyjskim Rzeszowie. Ludzie i wydarzenia”. To zbiór ciekawostek, gawęd o ludziach i wydarzeniach. Teksty zawarte w książce będą dotyczyły rożnych aspektów życia w galicyjskim Rzeszowie. Publikację otwiera tekst, mówiący o tym, w jaki sposób Rzeszów stał się częścią Galicji, a zamyka opowieść o odzyskaniu niepodległości. Wewnątrz natomiast znajdzie się wiele sylwetek ciekawych osób związanych z miastem – jak Wojciech Boduszyński – lekarz, który jako pierwszy Polak zaczął szczepić przeciwko ospie; Ignacy Łukasiewicz, który uczył się w obecnej stolicy regionu i pracował w tutejszej aptece; Helena Modrzejewska, która miała tu swoje pierwsze tournée, czy Edward Janusz z rodziną – słynny w Galicji fotograf, który swoimi pracami zachwyca do dziś.
Czytelnicy dowiedzą się też, jak i kiedy do Rzeszowa dotarły elektryfikacja, telefony i kolej, poznają początki rzeszowskiej prasy, poznają historię pierwszej rzeszowskiej księgarni, przeczytają pytania z pierwszej matury w Rzeszowie, dowiedzą się nieco więcej na temat rzeszowskich koszar wojskowych, rzeszowskiego Zamku i przeczytają o ogromnym pożarze Rzeszowa, który miał miejsce w
1842 roku. „W galicyjskim Rzeszowie. Ludzie i wydarzenia” nie będzie publikacją naukową, choć będzie poparta licznymi tekstami źródłowymi. Język i dobór tematów sprawią, że może zaciekawić każdego rzeszowianina i nie tylko.
W Święto Paniagi 2021 włączyły się też I Liceum Ogólnokształcące i Muzeum Dobranocek. Szkoła zaprasza rzeszowian na wirtualny spacer po swoich murach. Ten można odbyć klikając w TEN LINK.
Z kolei na stronie http://www.muzeumdobranocek.pl/, kanale YT i profilu FB Muzeum będzie można znaleźć film o niecodziennych eksponatach w zbiorach Muzeum Dobranocek, prezentację dobranockowych przeźroczy z komentarzem lektora (zupełnie jak w starym domowym kinie rodem z PRL-u, ale w nowej wirtualnej odsłonie), podcast zatytułowany „Dwadzieścia cztery klatki na sekundę… czyli krótka historia animacji” i zagłosować w ankiecie na dobranockowy eksponat miesiąca.
Szczegóły należy śledzić na stronie Estrady Rzeszowskiej.