8.8 C
Rzeszów
poniedziałek, 27 maja, 2024

Dawny zwyczaj wraca do katedry. Zezwolił na to biskup

REKLAMA

Wielka Sobota to  dzień ciszy i oczekiwania. Dla uczniów Jezusa był to dzień próby. Podobnie jak w Wielki Piątek, w tym dniu nie odprawia się Mszy św. W kościołach adorujemy Najświętszy Sakrament w specjalnie przygotowanych grobach Pańskich. Święcimy też pokarmy. W tym roku w rzeszowskiej katedrze po raz pierwszy można zrobić to tak – jak czynili pierwsi chrześcijanie.

Wielka Sobota nie jest tak bogata w treść ewangeliczną i dogmatyczną, jak Wielki Czwartek i Wielki Piątek. – Tego dnia przeżywamy tajemnicę zstąpienia Chrystusa do piekieł, czyli do otchłani. Wiele starożytnych tekstów opisuje Chrystusa, który „budzi” ze snu śmierci do nowego życia Adama i Ewę, przebywających wraz z całym rodzajem ludzkim w Szeolu – czytamy na stronie Diecezji Rzeszowskiej.

Dawny zwyczaj po raz pierwszy katedrze

W tym dniu święcimy także pokarmy. Dotychczas zawsze robiono to do godzin popołudniowych – w większości kościołów do godz. 14, w Farze w Rzeszowie do 16.

Ale w tym roku w Katedrze Rzeszowskiej wprowadzono nowy zwyczaj, na który zezwolił biskup – Jan Wątroba. Mówił o tym w Niedzielę Palmową ksiądz proboszcz. Wspomniał, że ten zwyczaj stosowali pierwsi chrześcijanie. Teraz także w Rzeszowie – w katedrze – pokarmy będzie można poświęcić również na zakończenie uroczystej Wigilia Paschalnej, która rozpoczyna się o godz. 20.

A co wkładamy do koszyczka i przynosimy do poświęcenia?

  • chleb – na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni;
  • wędlinę – na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku;
  • jajka, które symbolizują nowe życie;
  • sól – dodaje potrawom smaku, chroni przed zepsuciem i ma właściwości oczyszczające;
  • chrzan – jego korzeń chrzanu symbolizuje krzepę i siłę. Ma przynieść nam dobre zdrowie.

swieconka
W Wielką Sobotę święcimy pokarmy | Fot. -/-

Wigilia Paschalna w Katedra Rzeszowska rozpocznie się o godz. 20.00, a Msza św. rezurekcyjna o godz. 6.00. Transmisje tych Eucharystii przeprowadzi Radio Via.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj