0.3 C
Rzeszów
piątek, 8 grudnia, 2023

Dawny zwyczaj wraca do katedry. Zezwolił na to biskup

REKLAMA

Wielka Sobota to  dzień ciszy i oczekiwania. Dla uczniów Jezusa był to dzień próby. Podobnie jak w Wielki Piątek, w tym dniu nie odprawia się Mszy św. W kościołach adorujemy Najświętszy Sakrament w specjalnie przygotowanych grobach Pańskich. Święcimy też pokarmy. W tym roku w rzeszowskiej katedrze po raz pierwszy można zrobić to tak – jak czynili pierwsi chrześcijanie.

Wielka Sobota nie jest tak bogata w treść ewangeliczną i dogmatyczną, jak Wielki Czwartek i Wielki Piątek. – Tego dnia przeżywamy tajemnicę zstąpienia Chrystusa do piekieł, czyli do otchłani. Wiele starożytnych tekstów opisuje Chrystusa, który „budzi” ze snu śmierci do nowego życia Adama i Ewę, przebywających wraz z całym rodzajem ludzkim w Szeolu – czytamy na stronie Diecezji Rzeszowskiej.

Dawny zwyczaj po raz pierwszy katedrze

W tym dniu święcimy także pokarmy. Dotychczas zawsze robiono to do godzin popołudniowych – w większości kościołów do godz. 14, w Farze w Rzeszowie do 16.

Ale w tym roku w Katedrze Rzeszowskiej wprowadzono nowy zwyczaj, na który zezwolił biskup – Jan Wątroba. Mówił o tym w Niedzielę Palmową ksiądz proboszcz. Wspomniał, że ten zwyczaj stosowali pierwsi chrześcijanie. Teraz także w Rzeszowie – w katedrze – pokarmy będzie można poświęcić również na zakończenie uroczystej Wigilia Paschalnej, która rozpoczyna się o godz. 20.

A co wkładamy do koszyczka i przynosimy do poświęcenia?

  • chleb – na pamiątkę tego, którym Jezus nakarmił tłumy na pustyni;
  • wędlinę – na pamiątkę baranka paschalnego, którego spożywał Jezus podczas uczty paschalnej z uczniami w Wieczerniku;
  • jajka, które symbolizują nowe życie;
  • sól – dodaje potrawom smaku, chroni przed zepsuciem i ma właściwości oczyszczające;
  • chrzan – jego korzeń chrzanu symbolizuje krzepę i siłę. Ma przynieść nam dobre zdrowie.

swieconka
W Wielką Sobotę święcimy pokarmy | Fot. -/-

Wigilia Paschalna w Katedra Rzeszowska rozpocznie się o godz. 20.00, a Msza św. rezurekcyjna o godz. 6.00. Transmisje tych Eucharystii przeprowadzi Radio Via.

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA
Start
Nowe
7dni
Szukaj