2.5 C
Rzeszów
czwartek, 2 lutego, 2023

Najnowsze

Przeżyła Syberię, skończyła 100 lat!

– Dużo ruchu, serdeczność i uczynność wobec innych – to recepty na długowieczność pani Bronisławy Bajdy z Boratyna w powiecie jarosławskim. Seniorka właśnie skończyła sto lat.

REKLAMA

Pani Bronisława urodziła się 26 października 1922 r. w Rudołowicach. Miała niespełna 18 lat, kiedy przeżyła największy koszmar swojego życia. Podzieliła los kilkuset tysięcy Polaków, którzy byli represjonowani przez sowietów po wkroczeniu ich na tereny wschodnie II RP. W czerwcu 1940 r. została zapakowana do bydlęcego wagonu i wywieziona na daleką Syberię, gdzie musiała znosić nieludzkie warunki. Nie tylko zimno, ale również głód i katorżniczą pracę.

Aby przetrwać, pracowała przy wyrębie lasu, a potem przy rozładunku wagonów w Kazachstanie. Jej gehenna trwała 6 lat. Rok po zakończeniu II wojny światowej szczęśliwie powróciła do ojczyzny, w rodzinne strony. Osiedliła się w Boratynie i tu mieszka. Wychowała dzieci, a dziś cieszy się prawnukami.

CZYTAJ TEŻ:  16-latka wysiadła z autobusu i wpadła pod samochód

Z okazji urodzin pani Bronisławy została odprawiona msza św., a potem był uroczysty obiad. Wójt gminy Chłopice Andrzej Homa, sołtys wsi Boratyn Bogusław Dańczuk oraz kierownik Urzędu Stanu Cywilnego Mirosław Buczko złożyli najserdeczniejsze życzenia oraz przekazali kwiaty i pamiątkowy grawerton. Wójt odczytał również szczególne życzenia dla jubilatki wystosowane pisemnie przez Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Najbliżsi mówią o seniorce, że jest zawsze uśmiechnięta, życzliwa i pełna optymizmu. Podczas uroczystości były toasty 200 lat, kwiaty oraz wspaniały tort.

CZYTAJ TEŻ:  Kosztowny przejazd przez rogatki

Uroczystość zachwyciła jubilatkę. Pani Bronisława nie kryła wzruszenia.

Ruszyła budowa nowego mostu na Sanie. Stanie obok historycznej konstrukcji

Wsiadła do pociągu w Przemyślu, a potem zgubiła dzieci. Biegła za składem 3 km!

Kaufland przy Rejtana gotowy na otwarcie. Kiedy zrobimy pierwsze zakupy?

REKLAMA

Najnowsze

REKLAMA

POGODA

Rzeszów
zachmurzenie duże
2.5 ° C
3 °
1.9 °
91 %
8.8kmh
100 %
czw.
2 °
pt.
2 °
sob.
1 °
niedz.
-3 °
pon.
-3 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu