14.4 C
Rzeszów
niedziela, 24 września, 2023

Wjeżdżają do Polski na fałszywkach

REKLAMA

To już prawdziwa plaga. Podczas kontroli granicznych okazuje się, że masa kierowców ma fałszywe prawa jazdy. Podkarpaccy Strażnicy Graniczni tylko w tym roku ujawnili ponad 250 takich podróbek.

3 listopada do kontroli granicznej na wyjazd z Polski w Korczowej zgłosił się 21-letni obywatel Ukrainy. W trakcie kontroli przedstawił prawo jazdy wydane rzekomo w jego ojczyźnie. Funkcjonariusze SG sprawdzający dokument od razu nabrali podejrzeń co do jego autentyczności. Z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu potwierdzili, że prawo jazdy zostało podrobione na wzór oryginału. Brakowało w nim wielu elementów zabezpieczających.

Cudzoziemiec przyznał się do próby wykorzystania fałszywki i dobrowolnie poddał się karze 6 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na rok. Dalszą podróż na Ukrainę kontynuował w fotelu pasażera.

Od początku 2021 roku funkcjonariusze Bieszczadzkiego Oddziału SG ujawnili łącznie ponad 2,9 tys. fałszywych dokumentów. Zazwyczaj zatrzymywane są fałszywki związane z zatrudnieniem cudzoziemców w Polsce. Dokumenty komunikacyjne, w tym prawo jazdy, to druga pod względem liczby ujawnień kategoria dokumentów. Zdarzają się podrobione prawa jazdy z tak odległych krajów jak Ghana, Turcja czy Kazachstan.

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA