20.6 C
Rzeszów
niedziela, 19 maja, 2024

Mieszkańcy kontra ekolodzy. Doszło do rękoczynów

REKLAMA

Protest ekologów budzi sprzeciw okolicznych mieszkańców, ale nic nie usprawiedliwia przemocy. Teraz doszło do rękoczynów. Były groźby, bejsbol i zdemolowane auto.

Grupa młodych ludzi od 4 tygodni prowadzi obóz w lesie niedaleko Arłamowa. Domaga się zaprzestania wyrębu i utworzenia na Pogórzu Przemyskim Turnickiego Parku Narodowego.

Ich obecność nie podoba się leśnikom, ale także wielu mieszkańcom z okolicy. Jak wskazują aktywiści od kilku dni w nocy przejeżdżały pod obóz samochody, stały przez chwilę i odjeżdżały. Ostatniej nocy doszło do incydentu. Inicjatywa Dzikie Karpaty, na swoim profilu Facebook, to zdarzenie opisuje tak:

Usłyszawszy, że przyjechali, wyszłyśmy z latarkami. Przez dłuższą chwilę patrzyliśmy się na siebie, jednak nie odjeżdżali. W środku było pięciu mężczyzn. Starszy, ok. 60 lat, za kierownicą, reszta w wieku ok. 30-40 lat. Jeden w kominiarce.W końcu zamaskowany mężczyzna z kijem bejsbolowym wysiadł i zaczął biec w naszą stronę. Zaczęłyśmy uciekać do obozu. Jedna z dziewczyn potknęła się o koleinę na składzie i przewróciła. Napastnik machał nad nią kijem krzycząc „Wypie***ć stąd!” i „Nie nagrywaj!”. Potem dogonił drugą koleżankę, uderzył ją bejsbolem w nogę. Użyła gazu i mężczyzna odpuścił. Na odchodne wyżył się na samochodzie, wybijając 4 szyby i uszkadzając pokrywę bagażnika.

Według ekologów na miejscu interweniowała policja, która ustaliła właściciela auta i zatrzymała dwie osoby. Aktywiści mają pretensje do Lasów Państwowych. Oto co piszą dalej w swoim poście na Facebooku:

Czy doszłoby do tej sytuacji gdyby Lasy Państwowe, działając tylko i wyłącznie w swoim interesie, nie zmanipulowały lokalnej ludności, od lat 90-tych wmawiając jej, że gdy powstanie tu Park, ludzie stracą pracę, a las zostanie zamknięty i nie będzie można już zbierać grzybów i jagód? Niosąc propagandę, że osoby stojące po stronie przyrody to najemnicy, opłacani przez tajemne siły? Dając ciche przyzwolenie na propagowanie haseł “ekoterroryzm=terrorym”, które widnieją na wiszących od tygodni banerach w okolicy? Taka narracja sprawia, że konflikt się zaostrza, a część mieszkańców nie chce słuchać głosu rozsądku i zamyka się na rozmowę. Zamiast przyjść za dnia, by podyskutować, woli sprawę załatwić siłowo.

Wczoraj w nocy pokojowy protest przeciwko wycince lasów projektowanego Turnickiego Parku Narodowego został…

Opublikowany przez Inicjatywa Dzikie Karpaty Sobota, 22 maja 2021

Lasy Państwowe, które opiekują się tym terenem przedstawiają fakty, z których wynika, że przez ostatnie lata udało się odtworzyć las, który był zdewastowany od czasów II wojny światowej.

– Informacje o licznie występujących gatunkach chronionych, zróżnicowanych drzewostanach, okazałych drzewach przekazywane przez Inicjatywę Dzikie Karpaty są tak samo prawdziwe jak to, że nadal będziemy wykonywać dobrze swoją pracę. Zachowamy te gatunki i ich siedliska i zapewnimy drewno dla wszystkich chętnych – stwierdzają leśnicy z Nadleśnictwa Bircza.

Wskazują, że działacze, wchodząc na teren objęty zakazem wstępu ze względu na prace leśne, złamali prawo. – Zakaz wstępu, ze względów bezpieczeństwa, obowiązuje osoby postronne od dnia rozpoczęcia prac aż do ich zakończenia – piszą leśnicy.

– Można spokojnie i bez żadnych przeszkód delektować się efektami naszej pracy w miejscach gdzie nie wprowadzono zakazów wstępu, czyli na ponad 90% powierzchni nadleśnictwa – zaznaczają leśnicy.
Obawy mają mieszkańcy, dla których praca w lasie to główne źródło utrzymania ich rodzin. Sprzeciwiają się organizacji parku.

– Jak będziemy żyć, jak pracować? Zrobią park i nagle okaże się, że mając swoją działkę, nic na niej wybuduję, bo będzie to przeszkadzać ptakom, albo jaszczurkom. Ludzie od pokoleń zawsze tu żyli zgodnie z przyrodą i niech tak pozostanie. A ekolodzy, jak im tak zależy niech wezmą się za coś pożytecznego sadzenie lasu, zbieranie śmierci. W ten sposób mogliby pomóc naturze – mówią poirytowani sytuacją mieszkańcy.

Mieszkańcy zauważają, że akcji towarzyszy zbiórka pieniędzy. – Rzucamy popularne hasła, ludzie wpłacają datki, a im głośniej w mediach tym lepiej. To prosty sposób na łatwy zarobek, czy to właśnie o to chodzi? – pytają mieszkańcy.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj