10.5 C
Rzeszów
poniedziałek, 27 maja, 2024

Spotkanie prezydentów Dudy i Zełenskiego w VIP-roomie na lotnisku Rzeszów-Jasionka

REKLAMA

Tę wizytę śledził cały świat. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po raz pierwszy od lutowego ataku Rosji na swój kraj, odbył zagraniczną podróż. Pojechał do USA. Lotniczy wyjazd rozpoczął i zakończył w porcie Rzeszów-Jasionka. Podczas powrotu w specjalnym VIP-roomie spotkał się z prezydentem RP Andrzejem Dudą.

To była ściśle strzeżona tajemnica. Podróż w wielkim sekrecie przygotowały służby specjalne USA, Ukrainy, ale także i Polski. Trzeba było oszacować ryzyko i przeprowadzić operację, o której widziało wąskie grono osób.

Podróż Zełenskiego do USA była podzielona na dwa etapy. W środę 21 grudnia o świecie pociąg z Kijowa przywiózł prezydenta do Przemyśla. Na dworcu szybko przemknął do samochodów w pobliżu peronu. Wołodymyr Zełenski wsiadł do srebrnego SUV-a i kawalkada samochodów z obstawą pomknęły na lotnisko Rzeszów-Jasionka.

Tu prezydent przesiadł się do rządowego Beinga C-40 B, który specjalnie po niego przysłali Amerykanie z bazy wojskowej w Niemczech. Dopiero, kiedy samolot docierał do celu, w mediach pojawiły się pierwsze doniesienia o wizycie.

10 godzin w Waszyngtonie

Wizyta w Waszyngtonie w Stanach Zjednoczonych trwała 10 godzin. Wołodymyr Zełenski spotkał się z prezydentem USA Joe Bidenem i wystąpił w Kongresie. Otrzymał zapewnienie o dalszej pomocy w zakresie bezpieczeństwa obejmujący pakiet o wartości 2 miliardów dolarów, w tym dostawę systemu przeciwrakietowego Patriot.

Potem Zełenski znów był w powietrzu. Po 8 godzinach lotu Boeing US Army wylądował w Jasionce. Na gościa czekała polska delegacja, która zaprosiła go na spotkanie do specjalnego VIP-Roomu – specjalnego pokoju dla ważnych osobistości. Tu doszło do spotkania z prezydentem RP Andrzejem Dudą.

– Przywódcy omówili też stan dwustronnych stosunków polsko–ukraińskich w obliczu trwającej rosyjskiej agresji na Ukrainę – napisała Kancelaria Prezydenta RP.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj