11 C
Rzeszów
środa, 31 maja, 2023

Spotkanie prezydentów Dudy i Zełenskiego w VIP-roomie na lotnisku Rzeszów-Jasionka

REKLAMA

Tę wizytę śledził cały świat. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po raz pierwszy od lutowego ataku Rosji na swój kraj, odbył zagraniczną podróż. Pojechał do USA. Lotniczy wyjazd rozpoczął i zakończył w porcie Rzeszów-Jasionka. Podczas powrotu w specjalnym VIP-roomie spotkał się z prezydentem RP Andrzejem Dudą.

To była ściśle strzeżona tajemnica. Podróż w wielkim sekrecie przygotowały służby specjalne USA, Ukrainy, ale także i Polski. Trzeba było oszacować ryzyko i przeprowadzić operację, o której widziało wąskie grono osób.

Podróż Zełenskiego do USA była podzielona na dwa etapy. W środę 21 grudnia o świecie pociąg z Kijowa przywiózł prezydenta do Przemyśla. Na dworcu szybko przemknął do samochodów w pobliżu peronu. Wołodymyr Zełenski wsiadł do srebrnego SUV-a i kawalkada samochodów z obstawą pomknęły na lotnisko Rzeszów-Jasionka.

Tu prezydent przesiadł się do rządowego Beinga C-40 B, który specjalnie po niego przysłali Amerykanie z bazy wojskowej w Niemczech. Dopiero, kiedy samolot docierał do celu, w mediach pojawiły się pierwsze doniesienia o wizycie.

10 godzin w Waszyngtonie

Wizyta w Waszyngtonie w Stanach Zjednoczonych trwała 10 godzin. Wołodymyr Zełenski spotkał się z prezydentem USA Joe Bidenem i wystąpił w Kongresie. Otrzymał zapewnienie o dalszej pomocy w zakresie bezpieczeństwa obejmujący pakiet o wartości 2 miliardów dolarów, w tym dostawę systemu przeciwrakietowego Patriot.

Potem Zełenski znów był w powietrzu. Po 8 godzinach lotu Boeing US Army wylądował w Jasionce. Na gościa czekała polska delegacja, która zaprosiła go na spotkanie do specjalnego VIP-Roomu – specjalnego pokoju dla ważnych osobistości. Tu doszło do spotkania z prezydentem RP Andrzejem Dudą.

– Przywódcy omówili też stan dwustronnych stosunków polsko–ukraińskich w obliczu trwającej rosyjskiej agresji na Ukrainę – napisała Kancelaria Prezydenta RP.

Najnowsze

Najnowsze

POGODA

Rzeszów
bezchmurnie
11 ° C
13 °
8.5 °
83 %
4.1kmh
0 %
śr.
20 °
czw.
22 °
pt.
19 °
sob.
16 °
niedz.
12 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu