13 C
Rzeszów
środa, 22 marca, 2023

Mieszkańcy odetchnęli. Nie ma zgody na spalarnię

Mieszkańcy zorganizowali protest i na razie przynosi on oczekiwane przez nich efekty. Marszałek województwa wydał negatywną opinię dotyczącą planów budowy spalarni w Przewrotnem przez działający w tej miejscowości zakład Saria. Czy taka decyzja może zablokować inwestycję.

REKLAMA

Opinia marszałka jest jedną z wielu, o którą wystąpił do różnych instytucji inwestor.

Burmistrz Głogowa Małopolskiego Paweł Baj podczas ostatniej sesji rady miasta i gminy poinformował o rozpoczęciu prac nad wydaniem decyzji odmawiającej uzgodnienia o środowiskowych uwarunkowaniach dla budowy spalarni. – Bez pozytywnej decyzji środowiskowej inwestor nie wybuduje w Przewrotnem spalarni – zaznacza burmistrz.

Rozpatrzenie odwołania od decyzji środowiskowej nie zamyka jednak drogi do zakwestionowania rozstrzygnięcia organu administracji, gdyż zawsze możliwa jest skarga do sądu administracyjnego. Nie wiadomo jednak czy firma będzie korzystać z takich rozwiązań.

CZYTAJ TEŻ:  Bomba wypędziła ludzi z domów

Burmistrz zapowiedział też, że na wrześniowej sesji przedstawi radzie projekty uchwał w sprawie przystąpienia do opracowania kilku miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, w tym dotyczące terenów przyległych do zakładu Saria w Przewrotnem. Inne przeznaczenie działek może zapobiec inwestycji.

Mieszkańcy boją się spalarni niebezpiecznych odpadów, która ich zdaniem jeszcze bardziej może pogorszyć jakość powietrza. Od dawna skarżą się na uciążliwość zakładu, który zajmuje się utylizacją odpadów pochodzenia zwierzęcego. – Cierpimy z powodu smrodu. Nie można otworzyć okna, ludzie skarżą się na wymioty, bóle głowy – mówią mieszkańcy.

Radni uważają, że tym problemem także należy się zająć. Oceniają, że dotychczasowe, że obecne działania starosty rzeszowskiego i WIOŚ są niewystarczające, bo uciążliwości dla mieszkańców nadal występują.

CZYTAJ TEŻ:  Uciekał przed patrolem. Potem zgłosił kradzież auta

Przewodniczący rady miasta Pan Paweł Ślęzak zwołał na dzień 12 października nadzwyczajną sesję w sprawie planowanych przez firmę Saria inwestycji – m.in. instalacja antyodorowa – oraz obecnie występujących uciążliwości powodowanych przez zakład Saria. Zapowiedział, że na sesje zaproszone zostaną wszystkie strony postępowania oraz organy kontrolne.

Zobacz też:

Protest w Głogowie Małopolskim: Nie chcemy spalarni!

Najnowsze

Najnowsze

POGODA

Rzeszów
bezchmurnie
13 ° C
13.8 °
11.9 °
65 %
2.1kmh
0 %
śr.
12 °
czw.
16 °
pt.
16 °
sob.
13 °
niedz.
13 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu