10.8 C
Rzeszów
czwartek, 6 października, 2022

Najnowsze

Biała groza na dachach! Śnieg zawalił halę!

Potężny trzask i dach wielkiej hali magazynowej na terenie dawnego Tesco przy ul. Broniewskiego w Rzeszowie zapadł się do środka. A wszystko przez mokry, ciężki śnieg! Na szczęście nikomu nic się nie stało. Z żywiołem jednak nie ma żartów! Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego dla Miasta Rzeszowa zaapelował do właścicieli i zarządców budynków o zadbanie o swoje posesje. Mają obowiązek usuwania śniegu, który nadmiernie obciąża konstrukcje.

REKLAMA

25 stycznia śnieżyce nawiedziły Rzeszów i cały region. Spadło ponad 30 cm mokrego śniegu. Kiedy zrobiło się mroźniej jego warstwy zamieniły się w lodowe bryły. Metr sześcienny takiej tafli może ważyć kilkaset kilogramów.

Dach wielkiej hali magazynowej przy ul. Broniewskiego tego nie wytrzymał. W poniedziałek wieczorem zawalił się z wielkim hukiem.

– To był potężny trzask. Aż pył ze śniegu uniósł się w powietrze. Po chwili cała ulica błyskała niebieskimi kogutami. Przyjechały wszystkie służby – opowiada naszemu portalowi Marian Majewski, który widział akcję z okna mieszkania.

CZYTAJ TEŻ:  Zmieniają nazwiska, aby przekraczać granicę

Na szczęście nie doszło do tragedii. – W magazynie nikogo nie było – nikt nie został ranny – mówi bryg. Marcin Betleja, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie.

Wcześniej plac przy Broniewskiego zajmowało Tesco. Po likwidacji marketu, pomieszczania wynajęła hurtownia motoryzacyjna. W zawalonej hali był składowany towar. Nie wiadomo jeszcze jaka jest wysokość strat. Zniszczony budynek nadaje się już tylko do rozbiórki.

zawalona hala2
Hala grozi całkowitemu zawaleniu. Dla bezpieczeństwa pieszych zamknięto pobliski chodnik | Fot. Inres24.pl

Zdarzenie przypomina o największej takiej katastrofie w Polsce na terenie Międzynarodowych Targów Katowickich. 15 lat temu (28 stycznia) śnieg zawalił halę, w której było około 700 zwiedzających i wystawców. Zginęło wtedy 65 osób.

Ciężki śnieg zalega na wielu dachach, a przewidywane są kolejne opady. Powiatowy Inspektora Nadzoru Budowlanego dla Miasta Rzeszowa wydał komunikat:

Intensywne opady mokrego śniegu jakie wystąpiły na terenie Rzeszowa mogą powodować uszkodzenia obiektów budowlanych i stwarzać zagrożenie dla życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia. W związku z powyższym przypominam, że zgodnie prawem budowlanym właściciele i zarządcy obiektów budowlanych zobowiązani są do zapewnienia aby były one użytkowane w sposób bezpieczny. W szczególności w okresie opadów śniegu osoby te zobowiązane są do podejmowania działań w celu niedopuszczania do przeciążenia konstrukcji budynku przez zalegający na dachu śnieg i zapewnienie w razie konieczności odśnieżania dachu oraz elementów elewacji. Obowiązek ten obejmuje także usuwanie sopli, brył, nawisów lodowych i śniegowych, mogących zagrozić bezpieczeństwu.

REKLAMA

Najnowsze

REKLAMA

POGODA

Rzeszów
bezchmurnie
10.8 ° C
11.1 °
10.2 °
78 %
6.2kmh
0 %
czw.
20 °
pt.
19 °
sob.
19 °
niedz.
15 °
pon.
15 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu