20.9 C
Rzeszów
czwartek, 1 czerwca, 2023

Śmierć braci w katastrofie motoszybowca. Jest raport komisji

REKLAMA

19-letni bracia testowali nowo zakupiony motoszybowiec. 5 czerwca w Górkach pod Mielcem doszło do katastrofy. Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych opracowała wstępny raport na temat tego tragicznego zdarzenia. Z opracowania komisji wynika, że młodzi ludzie zbyt lekkomyślnie podeszli do kwestii bezpieczeństwa. Niestety, zapłacili za to najwyższą cenę.

Norbert i Konrad byli bliźniakami – wielkimi pasjonatami lotnictwa. Udzielali się w aeroklubie. Mieli uprawnienia na szybowiec, ale nie na motoszybowiec.

5 czerwca 2022 r. rodzina spełniła marzenie o własnym samolocie. Maszynę kupił ojciec chłopców. Na lądowisku w Górkach pod Mielcem odbywał się test motoszybowca – Stratonem D8 Moby Dick.

Ustalono, że maszyna nie miała ważnych badań technicznych i nie posiadała ubezpieczenia OC. Na lotnisku została złożona i poprzedni właściciel udzielił nowym nabywcom instrukcji z użytkowania sprzętu. Potem, za ich namową, uzyskał zgodę na start w wieży w Mielcu. Dokonał 3 oblotów: z ojcem i z każdym z jego synów, aby zademonstrować motoszybowiec w locie.

Na koniec dnia, wieczorem, kiedy poprzedni właściciel odjechał, w dwumiejscowej kabinie miejsce zajęli bliźniacy. Mieli pokołować po lotnisku. Jak wynika z relacji świadków wzbili się jednak w powietrze na wysokość 60 metrów, a potem wzięli dwa zakręty. Maszyna najprawdopodobniej wpadła w niekontrolowany korkociąg i runęła uderzając niemal pionowo w ziemię – około 200 m od lądowiska. Na koniec wrak zapalił się. Norbert zginął na miejscu. Konrad zmarł po kilku dniach w szpitalu w Krakowie.

Raport opracowany przez komisję jest wstępny. Osobne śledztwo prowadzi prokuratura.

Najnowsze

Najnowsze

POGODA

Rzeszów
bezchmurnie
20.9 ° C
21.6 °
20 °
44 %
4.1kmh
0 %
czw.
22 °
pt.
20 °
sob.
16 °
niedz.
20 °
pon.
21 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu