25 C
Rzeszów
środa, 17 lipca, 2024

Śmierć braci w katastrofie motoszybowca. Jest raport komisji

REKLAMA

19-letni bracia testowali nowo zakupiony motoszybowiec. 5 czerwca w Górkach pod Mielcem doszło do katastrofy. Państwowa Komisja Badania Wypadków Lotniczych opracowała wstępny raport na temat tego tragicznego zdarzenia. Z opracowania komisji wynika, że młodzi ludzie zbyt lekkomyślnie podeszli do kwestii bezpieczeństwa. Niestety, zapłacili za to najwyższą cenę.

Norbert i Konrad byli bliźniakami – wielkimi pasjonatami lotnictwa. Udzielali się w aeroklubie. Mieli uprawnienia na szybowiec, ale nie na motoszybowiec.

5 czerwca 2022 r. rodzina spełniła marzenie o własnym samolocie. Maszynę kupił ojciec chłopców. Na lądowisku w Górkach pod Mielcem odbywał się test motoszybowca – Stratonem D8 Moby Dick.

Ustalono, że maszyna nie miała ważnych badań technicznych i nie posiadała ubezpieczenia OC. Na lotnisku została złożona i poprzedni właściciel udzielił nowym nabywcom instrukcji z użytkowania sprzętu. Potem, za ich namową, uzyskał zgodę na start w wieży w Mielcu. Dokonał 3 oblotów: z ojcem i z każdym z jego synów, aby zademonstrować motoszybowiec w locie.

Na koniec dnia, wieczorem, kiedy poprzedni właściciel odjechał, w dwumiejscowej kabinie miejsce zajęli bliźniacy. Mieli pokołować po lotnisku. Jak wynika z relacji świadków wzbili się jednak w powietrze na wysokość 60 metrów, a potem wzięli dwa zakręty. Maszyna najprawdopodobniej wpadła w niekontrolowany korkociąg i runęła uderzając niemal pionowo w ziemię – około 200 m od lądowiska. Na koniec wrak zapalił się. Norbert zginął na miejscu. Konrad zmarł po kilku dniach w szpitalu w Krakowie.

Raport opracowany przez komisję jest wstępny. Osobne śledztwo prowadzi prokuratura.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj