Rzeszów ma nowy skwer. Powstał u zbiegu ul. Strażackiej i Podmiejskiej na Drabiniance. Jego patronem jest zmarły dwa lata temu Ks. Infułat Stanisław Mac, budowniczy i pierwszy proboszcz rzeszowskiej katedry.
Ks. Mac był bardzo lubiany przez parafian. – Człowiek wielkiego serca, wielkiej pogody ducha – wspominają duchownego. To właśnie z inicjatywy mieszkańców powstało miejsce, które upamiętnia dawnego proboszcza katedry. Skwer na Drabiniance został nazwany jego imieniem. Na miejscu ustawiono głaz z pamiątkową tablicą, na której wyryto podobiznę księdza z informacją i mottem: „Wszystko na chwałę Bożego serca…”.
Pomnik i tablica z nazwą skweru zostały uroczyście odsłonięte 12 listopada. Poświęcenia dokonał rzeszowski ordynariusz ksiądz biskup Jan Wątroba.
Zobacz też:
fot. ks. Jakub Nagi
Opublikowany przez Katedra Rzeszowska Sobota, 12 listopada 2022
Budowniczy katedry
Ksiądz Stanisław Mac urodził się 27 kwietnia 1936 r. w Cieszacinie koło Jarosławia. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Jarosławiu wstąpił do Seminarium Duchownego w Przemyślu. 12 czerwca 1960 r. w Przemyślu przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Franciszka Bardy. Pracował jako wikariusz w Zręcinie, Brzyskach, Starym Żmigrodzie, Krośnie i Kosinie.
W 1972 r., jako wikariusz parafii w Słocinie, rozpoczął duszpasterstwo na osiedlu Drabinianka w Rzeszowie. W 1976 r. został pierwszym proboszczem nowo utworzonej parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Rzeszowie i rozpoczął budowę nowego kościoła, który w 1991 r. konsekrował Jan Paweł II, a który od 1992 r. jest katedrą diecezji rzeszowskiej. W 2005 r. został protonotariuszem apostolskim (infułatem). Od 2011 r. przebywał na emeryturze w parafii katedralnej. Zmarł w uroczystość Wszystkich Świętych 1 listopada 2020 r. Miał 84 lata.
W Rzeszowskiej Katedrze w domu katechetycznym zorganizowano wystawę poświęconą budowniczemu świątyni. Prezentowane są zdjęcia i inne pamiątki.
Zobacz też:
Zmarł ks. inf. Stanisław Mac (†84 l.). Budowniczy rzeszowskiej katedry
Ostatnie pożegnanie księdza infułata Stanisława Maca. „Jego śmierć była katechezą”