-11.5 C
Rzeszów
czwartek, 9 lutego, 2023

Najnowsze

Skwer ks. Infułata Stanisława Maca

Rzeszów ma nowy skwer. Powstał u zbiegu ul. Strażackiej i Podmiejskiej na Drabiniance. Jego patronem jest zmarły dwa lata temu Ks. Infułat Stanisław Mac, budowniczy i pierwszy proboszcz rzeszowskiej katedry.

REKLAMA

Ks. Mac był bardzo lubiany przez parafian. – Człowiek wielkiego serca, wielkiej pogody ducha – wspominają duchownego. To właśnie z inicjatywy mieszkańców powstało miejsce, które upamiętnia dawnego proboszcza katedry. Skwer na Drabiniance został nazwany jego imieniem. Na miejscu ustawiono głaz z pamiątkową tablicą, na której wyryto podobiznę księdza z informacją i mottem: „Wszystko na chwałę Bożego serca…”.

Pomnik i tablica z nazwą skweru zostały uroczyście odsłonięte 12 listopada. Poświęcenia dokonał rzeszowski ordynariusz ksiądz biskup Jan Wątroba.

fot. ks. Jakub Nagi

Opublikowany przez Katedra Rzeszowska Sobota, 12 listopada 2022
Budowniczy katedry

Ksiądz Stanisław Mac urodził się 27 kwietnia 1936 r. w Cieszacinie koło Jarosławia. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Jarosławiu wstąpił do Seminarium Duchownego w Przemyślu. 12 czerwca 1960 r. w Przemyślu przyjął święcenia kapłańskie z rąk bp. Franciszka Bardy. Pracował jako wikariusz w Zręcinie, Brzyskach, Starym Żmigrodzie, Krośnie i Kosinie.

CZYTAJ TEŻ:  Grunwaldzka do remontu. Będzie deptak pełen zieleni

W 1972 r., jako wikariusz parafii w Słocinie, rozpoczął duszpasterstwo na osiedlu Drabinianka w Rzeszowie. W 1976 r. został pierwszym proboszczem nowo utworzonej parafii pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Rzeszowie i rozpoczął budowę nowego kościoła, który w 1991 r. konsekrował Jan Paweł II, a który od 1992 r. jest katedrą diecezji rzeszowskiej. W 2005 r. został protonotariuszem apostolskim (infułatem). Od 2011 r. przebywał na emeryturze w parafii katedralnej. Zmarł w uroczystość Wszystkich Świętych 1 listopada 2020 r. Miał 84 lata.

W Rzeszowskiej Katedrze w domu katechetycznym zorganizowano wystawę poświęconą budowniczemu świątyni. Prezentowane są zdjęcia i inne pamiątki.

Zobacz też:

Zmarł ks. inf. Stanisław Mac (†84 l.). Budowniczy rzeszowskiej katedry

Ostatnie pożegnanie księdza infułata Stanisława Maca. „Jego śmierć była katechezą”

CZYTAJ TEŻ:  Wielki tekst antyterrorystów. Odbicie autobusu i poskromienie napastnika w biurze
REKLAMA

Najnowsze

REKLAMA

POGODA

Rzeszów
zamglenia
-11.5 ° C
-9.1 °
-13.1 °
92 %
1.5kmh
37 %
czw.
-0 °
pt.
-0 °
sob.
2 °
niedz.
2 °
pon.
2 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu