15.5 C
Rzeszów
czwartek, 23 maja, 2024

Otworzyli superskaner! Prześwietli wszystko na granicy w Budomierzu

REKLAMA

Takich urządzeń na Podkarpaciu jest 4. Na drogowym przejściu granicznym w Budomierzu w powiecie lubaczowskim zamontowano najnowsze z nich. To ogromny skaner. Promieniami rentgena prześwietla pojazdy, które przejeżdżają przez specjalną śluzę. Dzięki temu nic się nie ukryje. Przemytnicy mogą tylko się rozpłakać.

Nowy skaner RTG na drogowym przejściu granicznym w Budomierzu to jedno z najnowocześniejszych tego typu urządzeń na granicy Unii Europejskiej. Skarbówka zainwestowała w niego 13 mln zł. Ten wydatek zwróci się z nawiązką. Sprzęt jest skuteczną blokadą przed napływem kontrabandy. A były przecież czasy, kiedy państwo traciło na tym miliardy.

skaner123
Nowy skaner w Budomierzu | Fot. KAS

Podczas uroczystego przekazania skanera, wojewoda podkarpacki – Ewa Leniart podkreślała, że to doskonałe narzędzie do walki z przestępczością na naszej wschodniej granicy.

– Nowoczesny skner z całą pewnością podniesie poziom bezpieczeństwa oraz w znacznym stopniu przyśpieszy i usprawni kontrolę przewożonych towarów, skracając czas odprawy i obniżając związane z tym koszty. Nowy skaner, nowe możliwości, ale także nowa jakość w przekraczaniu granicy na przejściu Budomierz-Hruszew – mówiła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Skaner umożliwia kontrolę samochodów osobowych i ciężarowych, busów, autokarów, ładunków cargo. Urządzenie emituje promieniowanie, ale jest niegroźne dla ludzi. Na tej samej zasadzie działa bramka na lotnisku.

Sprzęt potrafi wykryć skrytki w samochodach i wskazać miejsca, w których ukryto np. broń, papierosy, czy alkohol.

Wykorzystując urządzenia RTG, funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej mogą w krótkim czasie dokonać sprawdzenia wielu środków transportu, dlatego skanowanie stało się bardzo sprawną i skuteczną metodą kontroli. 

Wielkogabarytowe, stacjonarne urządzenie RTG podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej, oprócz Budomierza, działają na drogowych przejściach granicznych w Medyce i Korczowej oraz na kolejowym przejściu granicznym w Przemyślu.

Uzupełnieniem  stacjonarnych urządzeń RTG podkarpackiej KAS są 2 mobilne skanery do prześwietlania pojazdów, wykorzystywane przez funkcjonariuszy w trakcie działań kontrolnych prowadzonych poza obrębem przejść granicznych.

Zobacz też:

Prezydent Zełenski wyróżnia Przemyśl tytułem „Miasto-Ratownik”

Mercedes z mroczną przeszłością i chroniona papuga

Połamał szlaban na granicy. Zatrzymały go kolczatki

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj