2.5 C
Rzeszów
piątek, 1 grudnia, 2023

Otworzyli superskaner! Prześwietli wszystko na granicy w Budomierzu

REKLAMA

Takich urządzeń na Podkarpaciu jest 4. Na drogowym przejściu granicznym w Budomierzu w powiecie lubaczowskim zamontowano najnowsze z nich. To ogromny skaner. Promieniami rentgena prześwietla pojazdy, które przejeżdżają przez specjalną śluzę. Dzięki temu nic się nie ukryje. Przemytnicy mogą tylko się rozpłakać.

Nowy skaner RTG na drogowym przejściu granicznym w Budomierzu to jedno z najnowocześniejszych tego typu urządzeń na granicy Unii Europejskiej. Skarbówka zainwestowała w niego 13 mln zł. Ten wydatek zwróci się z nawiązką. Sprzęt jest skuteczną blokadą przed napływem kontrabandy. A były przecież czasy, kiedy państwo traciło na tym miliardy.

skaner123
Nowy skaner w Budomierzu | Fot. KAS

Podczas uroczystego przekazania skanera, wojewoda podkarpacki – Ewa Leniart podkreślała, że to doskonałe narzędzie do walki z przestępczością na naszej wschodniej granicy.

– Nowoczesny skner z całą pewnością podniesie poziom bezpieczeństwa oraz w znacznym stopniu przyśpieszy i usprawni kontrolę przewożonych towarów, skracając czas odprawy i obniżając związane z tym koszty. Nowy skaner, nowe możliwości, ale także nowa jakość w przekraczaniu granicy na przejściu Budomierz-Hruszew – mówiła wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Skaner umożliwia kontrolę samochodów osobowych i ciężarowych, busów, autokarów, ładunków cargo. Urządzenie emituje promieniowanie, ale jest niegroźne dla ludzi. Na tej samej zasadzie działa bramka na lotnisku.

Sprzęt potrafi wykryć skrytki w samochodach i wskazać miejsca, w których ukryto np. broń, papierosy, czy alkohol.

Wykorzystując urządzenia RTG, funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej mogą w krótkim czasie dokonać sprawdzenia wielu środków transportu, dlatego skanowanie stało się bardzo sprawną i skuteczną metodą kontroli. 

Wielkogabarytowe, stacjonarne urządzenie RTG podkarpackiej Krajowej Administracji Skarbowej, oprócz Budomierza, działają na drogowych przejściach granicznych w Medyce i Korczowej oraz na kolejowym przejściu granicznym w Przemyślu.

Uzupełnieniem  stacjonarnych urządzeń RTG podkarpackiej KAS są 2 mobilne skanery do prześwietlania pojazdów, wykorzystywane przez funkcjonariuszy w trakcie działań kontrolnych prowadzonych poza obrębem przejść granicznych.

Zobacz też:

Prezydent Zełenski wyróżnia Przemyśl tytułem „Miasto-Ratownik”

Mercedes z mroczną przeszłością i chroniona papuga

Połamał szlaban na granicy. Zatrzymały go kolczatki

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA
Start
Nowe
7dni
Szukaj