22.2 C
Rzeszów
sobota, 23 września, 2023

Rzeszów portalem na Wschód. Teraz z misją przybył Sekretarz Generalny ONZ!

REKLAMA

Rzeszów stał się portalem na linii WSCHÓD-ZACHÓD. Od czasu wojny na Ukrainie to do stolicy Podkarpacia ściągają najważniejsi politycy z całego świata. Teraz odbyła się szybka wizyta sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa, który wrócił z Moskwy, z rozmów z Putinem i w Rzeszowie spotkał się z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Potem sekretarz wyruszył z misją do Kijowa, na spotkanie z prezydentem Zełenskim.

Stolica Podkarpacia – z racji swojego położenia – ma obecnie strategiczne znaczenie. Aby dotrzeć na Ukrainę, najlepiej poruszać się ustalonym szlakiem, który przetarli podczas wspólnej podróży premierzy: Mateusz Morawiecki, Jarosław Kaczyński, a także szefowie rządów Czech i Słowenii. Ich misja była pierwszą wizytą zachodnich liderów państw w Kijowie, po tym jak Rosja 24 lutego zaatakowała swojego sąsiada.

Z tego szlaku korzystali potem inni. M.in. przewodnicząca Parlamentu Europejskiego, premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, czy ostatnio – Antony Blinken – szef dyplomacji USA.

A schemat podróży jest taki: politycy zostawiają swoje samoloty na lotnisku Rzeszów-Jasionka, przesiadają się w limuzyn i jadą na dworzec kolejowy w Przemyślu. Tam wsiadają do rządowego pociągu ukraińskich kolei, który wiezie ich do Kijowa. To najbezpieczniejszy sposób przemieszczania się po terytorium Ukrainy. Z powodu wojny, ruch lotniczy jest niemożliwy.

Rzeszów teraz stał się punktem przesiadkowym dla jednego z światowych polityków: sekretarza generalnego ONZ António Guterresa. Sekretarz prowadzi szczególną misję. Do Rzeszowa przybył bezpośrednio z Moskwy, gdzie spotkał się z Władimirem Putinem.

Właśnie to spotkanie było w Rzeszowie tematem rozmowy Guterresa z prezydentem RP Andrzejem Dudą. Odbyła się ona w specjalnym pokoju dla VIP-ów na rzeszowskim lotnisku.

Prezydent Duda zadeklarował gotowość Polski na rzecz wsparcia wysiłków humanitarnych ONZ.

Po spotkaniu sekretarz generalny ONZ wyjechał do Kijowa na spotkanie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Zobacz też:

Spotkanie w VIP roomie. Prezydent miasta i przewodnicząca Parlamentu Europejskiego

Sean Penn w Rzeszowie. „Nigdy nie widzieliśmy narodu, który tak bardzo otworzył swoje serca dla uchodźców”

Historyczna wizyta prezydenta USA Joe Bidena. Wylądował w Rzeszowie i zjadł pizzę z amerykańskimi żołnierzami

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA