19.4 C
Rzeszów
niedziela, 14 kwietnia, 2024

Rzeszów portalem na Wschód. Teraz z misją przybył Sekretarz Generalny ONZ!

REKLAMA

Rzeszów stał się portalem na linii WSCHÓD-ZACHÓD. Od czasu wojny na Ukrainie to do stolicy Podkarpacia ściągają najważniejsi politycy z całego świata. Teraz odbyła się szybka wizyta sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa, który wrócił z Moskwy, z rozmów z Putinem i w Rzeszowie spotkał się z prezydentem Polski Andrzejem Dudą. Potem sekretarz wyruszył z misją do Kijowa, na spotkanie z prezydentem Zełenskim.

Stolica Podkarpacia – z racji swojego położenia – ma obecnie strategiczne znaczenie. Aby dotrzeć na Ukrainę, najlepiej poruszać się ustalonym szlakiem, który przetarli podczas wspólnej podróży premierzy: Mateusz Morawiecki, Jarosław Kaczyński, a także szefowie rządów Czech i Słowenii. Ich misja była pierwszą wizytą zachodnich liderów państw w Kijowie, po tym jak Rosja 24 lutego zaatakowała swojego sąsiada.

Z tego szlaku korzystali potem inni. M.in. przewodnicząca Parlamentu Europejskiego, premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, czy ostatnio – Antony Blinken – szef dyplomacji USA.

A schemat podróży jest taki: politycy zostawiają swoje samoloty na lotnisku Rzeszów-Jasionka, przesiadają się w limuzyn i jadą na dworzec kolejowy w Przemyślu. Tam wsiadają do rządowego pociągu ukraińskich kolei, który wiezie ich do Kijowa. To najbezpieczniejszy sposób przemieszczania się po terytorium Ukrainy. Z powodu wojny, ruch lotniczy jest niemożliwy.

Rzeszów teraz stał się punktem przesiadkowym dla jednego z światowych polityków: sekretarza generalnego ONZ António Guterresa. Sekretarz prowadzi szczególną misję. Do Rzeszowa przybył bezpośrednio z Moskwy, gdzie spotkał się z Władimirem Putinem.

Właśnie to spotkanie było w Rzeszowie tematem rozmowy Guterresa z prezydentem RP Andrzejem Dudą. Odbyła się ona w specjalnym pokoju dla VIP-ów na rzeszowskim lotnisku.

Prezydent Duda zadeklarował gotowość Polski na rzecz wsparcia wysiłków humanitarnych ONZ.

Po spotkaniu sekretarz generalny ONZ wyjechał do Kijowa na spotkanie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim.

Zobacz też:

Spotkanie w VIP roomie. Prezydent miasta i przewodnicząca Parlamentu Europejskiego

Sean Penn w Rzeszowie. „Nigdy nie widzieliśmy narodu, który tak bardzo otworzył swoje serca dla uchodźców”

Historyczna wizyta prezydenta USA Joe Bidena. Wylądował w Rzeszowie i zjadł pizzę z amerykańskimi żołnierzami

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj