23.4 C
Rzeszów
wtorek, 18 czerwca, 2024

Sejmik uchwałę anty-LGBT zastąpił deklaracją o tolerancji

REKLAMA

Podkarpacki Sejmik, głosami większości radnych, wycofał uchwałę, która wyrażała sprzeciw wobec promocji i afirmacji ideologii ruchów LGBT. Zastąpiono ją nową uchwałą pt. „Podkarpacie regionem o utrwalonej tolerancji”.

Nową uchwałę poprzedziła wielogodzinna, burzliwa dyskusja. Marszałek województwa Władysław Ortyl wyjaśnił powody zmiany stanowiska. Chodzi o troskę o budżet. Pieniądze na projekty wstrzymały Fundusze Norweskie. Wyjaśnień w sprawie tzw. uchwały anty-LGBT domagała się także Komisja Europejska.

Mimo że podjęta w 2019 r. uchwała dotycząca sprzeciwu promocji „tęczowej ideologii”, nie rodziła żadnych skutków prawnych i była tylko deklaracją dotyczącą obrony wartości rodzinnych, została odebrana inaczej przez urzędników z Brukseli. Powstała obawa, że Podkarpacie może stracić przez to 25 mln euro.

Stąd pojawił się pomysł, aby uchwałę wycofać i zastąpić ją nową. Większość radnych właśnie się na to zgodziła. W poniedziałek Sejmik przyjął uchwałę-stanowisko „Podkarpacie regionem o utrwalonej tolerancji”.

O całkowite uchylenie uchwały opowiedzieli się radni Koalicji Obywatelskiej. Z kolei wiceminister Sprawiedliwości Marcin Warchoł, a także posłanka Solidarnej Polski Maria Kurowska podkreślali, że nie wolno ulegać unijnemu szantażowi i za wszelką cenę należy bronić swoich wartości.

– Uleganie agresorowi tylko go rozzuchwala, będą kolejne oczekiwania. Unia Europejska się nie zatrzyma, za chwile będzie kolej na rolników, na przedsiębiorców i inne grupy społeczne. Nie może być tyranii mniejszości wobec większości. Demokracja i wolność – te dwie zasady, na których zbudowana jest wolna Polska muszą w tym momencie zostać uszanowane – zaznacza Marcin Warchoł.

– Mamy do czynienia z narzuceniem wolnym suwerennym państwom określonego sposobu myślenia. Każdy ma prawo do wolności sumienia, każdy ma prawo do głoszenia wartości swoich poglądów i również ideologie LGBT mogą głosić swoje poglądy. Sprzeciwiamy się narzucaniu tych poglądów tym, którzy sobie tego nie życzą – podkreślał wiceminister Warchoł. – Sprzeciwiamy się temu żeby wykorzystywać środki władcze, takie jak oświata, kultura czy edukacja, które pozostają w rękach samorządu, żeby indoktrynować, zmuszać obywateli do przyjmowania ideologii, której nie chcą – dodawał.

Za uchyleniem uchwały głosowało 18 radnych Sejmiku, przeciw było 6, a 3 radnych PSL nie wzięło udziału w głosowaniu i opuściło salę obrad.

O czym mówi nowa uchwała o tolerancji

Treść nowej uchwały przedstawił wicemarszałek Piotr Pilch:

Województwo podkarpackie to region, który swoją osobowość i tożsamość kształtował przez setki lat. Przywiązanie do tradycji, szacunek do pracy, poszanowanie własność i serdeczna gościnność, a nade wszystko poszanowanie godności i praw każdego człowieka – to elementy wyróżniające Podkarpackie. Podłożem tak ukształtowanej tożsamości jest przekazywany z pokolenia na pokolenie szacunek do chrześcijańskich wartości, które są fundamentem polskiej państwowości i naszej przynależności do wspólnoty europejskiej.

Jako radni województwa podkarpackiego stoimy na straży, aby równość i poszanowanie praw człowieka, szacunek dla odmiennych poglądów oraz odrzucanie wszelkich prób nienawiści i dyskryminacji ze względu na płeć, wiek, rasę, niepełnosprawność, pochodzenie etniczne, religię, światopogląd lub orientację seksualną były nadrzędnymi wartościami dla wszystkich mieszkańców Podkarpacia.

Podkarpackie jest województwem, w którym znajduje się miejsce dla wszystkich, którzy w naszym regionie chcą wspólnie, w zgodzie egzystować. Niewielkie różnice światopoglądowe nie powinny powodować wielkich podziałów i rozbijać naszej solidarności. Pamiętajmy o słowach wielkiego Polaka Jana Pawła 2: „solidarność to jeden i drugi, nigdy jeden przeciw drugiemu.”

[yop_poll id=”73″]

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj