26 C
Rzeszów
środa, 17 lipca, 2024

Sean Penn w Rzeszowie. „Nigdy nie widzieliśmy narodu, który tak bardzo otworzył swoje serca dla uchodźców”

REKLAMA

Rzeszów znalazł się na ustach całego świata. To do stolicy Podkarpacia przyjeżdża prezydent Stanów Zjednoczonych i inni światowi politycy. Także tu chcą działać największe organizacje dobroczynne. Właśnie teraz dołącza do nich kolejna z nich – to fundacja CORE, którą założył i kieruje słynny hollywodzki aktor Sean Penn. Teraz zawarł z miastem umowę o współpracy. Dotyczy ona wspólnych działań na rzecz uchodźców z Ukrainy.

Sean Penn to zdobywca dwóch Oscarów. Jest nie tylko wielkim aktorem, ale także wielkim organizatorem pomocy humanitarnej dla ludzi i narodów dotkniętych kryzysami. Najgorszy z nich rozgrywa się teraz w Ukrainie. Wojna wygnała z domów już 10 mln osób, ponad 3 mln uciekło z kraju. Większość z nich dotarła do Polski.

Sean Penn także opuścił Ukrainę w pierwszych dniach rosyjskiej inwazji. Wcześniej w tym kraju przebywał kręcąc dokument. Podczas ewakuacji, aby dostać się do granicy z Polską, musiał porzucić auto i ostatnie kilometry pokonać pieszo.

Aktor doświadczył wojny osobiście i teraz chce pomagać uchodźcom, zwłaszcza w Polsce, która przyjmuje ich największą liczbę. Jego organizacja ma duże doświadczenie i wypracowane schematy działania podczas tak wielkich kryzysów. Miasto – które także angażuje się w pomoc – chce z tych doświadczeń skorzystać, połączyć siły, aby udzielona pomoc była jak najbardziej skuteczna. W piątek, 25 marca fundacja CORE i władze Rzeszowa zawarły stosowne porozumienie w tym zakresie.

Do podpisania umowy doszło w punkcie pomocy uchodźcom w Full Markecie przy ul. Rejtana, gdzie wspólnie z MEDYKIEM przygotowano 500 miejsc dla wojennych uciekinierów.

Podczas spotkania Sean Penn mówił nie tylko o dramacie Ukrainy. Podkreślił to, co dostrzegł w Polsce i Polkach już cały świat.

– W fundacji CORE pracujemy przy różnych katastrofach na całym świecie. Dotąd nie zdarzyło się, by kraj, który mierzy się z kryzysem uchodźców, oferował tak wiele otwartych drzwi i udzielił pomocy nie tylko na poziomie rządowym, ale także przez zwykłe rodziny. Miłość, którą zobaczyliśmy w Polsce, jest inspirująca dla nas wszystkich. I te działania jeszcze mocniej skłaniają nas do współpracy z Rzeszowem — powiedział Sean Penn.

Dodał, że każdy kraj, każda kultura ma swoją tożsamość, wartości. – Ale nie znam większej wartości od tej, która sprawia, że otwieracie wasze serca dla potrzebujących. W tym przypadku dla bohaterskiego narodu ukraińskiego – zaznaczył gwiazdor.

Prezydent Rzeszowa podkreślił, że przez miasto przetoczyło się przetoczyło się już ponad milion osób, które uciekły z Ukrainy. – Dokonaliśmy cudownych rzeczy – zaopiekowaliśmy się nimi i udzieliliśmy pomocy – mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. – Obecnie jesteśmy na kolejnym etapie pomocy uchodźcom. I tutaj potrzebujemy wsparcia takich organizacji jak CORE, które mają wiedzę i doświadczenie.

Podpisane przez Konrada Fijołka i Seana Penna porozumienie zakłada możliwość skorzystania z zasobów, którymi dysponuje CORE:

  • wspieranie ukraińskich uchodźców poprzez świadczenie usług w Polsce, w tym koordynację pracy wolontariuszy na rzeszowskim dworcu kolejowym, w punkcie noclegowym, w centrum dystrybucji pomocy humanitarnej i punkcie rejestracji uchodźców.
  • wsparcie nieformalnych ośrodków dla uchodźców,
  • zapewnienie ochrony i pomocy psychologicznej uchodźcom i wolontariuszom.

O CORE Response:

CORE (Community Organized Relief Effort)powstała w 2010 roku. Jej współzałożycielem jest Sean Penn, a dyrektorem generalnym Ann Lee. CORE prowadziła wielotysięczne zespoły podczas wielu akcji pomocowych: na Haiti po obu trzęsieniach ziemi, w czasie niszczycielskich huraganów na Karaibach, a ostatnio w ramach akcji COVID-19 w USA, na Haiti, w Brazylii i Indiach. Organizacja skupia się na niesieniu natychmiastowej pomocy i długoterminowych rozwiązań w zakresie odbudowy społeczności dotkniętych katastrofami, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na całym świecie. Obecnie, mając ponad dziesięcioletnie doświadczenie w sytuacjach kryzysowych, CORE zorganizował w Polsce i Rumunii akcję społeczną, której celem jest zapewnienie zasobów i pomocy finansowej uchodźcom z Ukrainy.

Cały świat jednoczy siły w sprawie pomocy Ukrainie🇺🇦. Chodzi o pomoc humanitarną, ale także też m.in. dokumentowanie…

Opublikowany przez Mateusz Morawiecki Sobota, 26 marca 2022

Zobacz też:

Hollywoodzki aktor Sean Penn wśród uchodźców z Ukrainy. Porzucił auto, aby dostać się do Polski przez przejście w Medyce

Rzeszów światowym centrum niesienia pomocy humanitarnej dla Ukrainy. 200 tirów tygodniowo!

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj