7.8 C
Rzeszów
niedziela, 26 marca, 2023

Sean Penn w Rzeszowie. „Nigdy nie widzieliśmy narodu, który tak bardzo otworzył swoje serca dla uchodźców”

Rzeszów znalazł się na ustach całego świata. To do stolicy Podkarpacia przyjeżdża prezydent Stanów Zjednoczonych i inni światowi politycy. Także tu chcą działać największe organizacje dobroczynne. Właśnie teraz dołącza do nich kolejna z nich – to fundacja CORE, którą założył i kieruje słynny hollywodzki aktor Sean Penn. Teraz zawarł z miastem umowę o współpracy. Dotyczy ona wspólnych działań na rzecz uchodźców z Ukrainy.

REKLAMA

Sean Penn to zdobywca dwóch Oscarów. Jest nie tylko wielkim aktorem, ale także wielkim organizatorem pomocy humanitarnej dla ludzi i narodów dotkniętych kryzysami. Najgorszy z nich rozgrywa się teraz w Ukrainie. Wojna wygnała z domów już 10 mln osób, ponad 3 mln uciekło z kraju. Większość z nich dotarła do Polski.

Sean Penn także opuścił Ukrainę w pierwszych dniach rosyjskiej inwazji. Wcześniej w tym kraju przebywał kręcąc dokument. Podczas ewakuacji, aby dostać się do granicy z Polską, musiał porzucić auto i ostatnie kilometry pokonać pieszo.

Aktor doświadczył wojny osobiście i teraz chce pomagać uchodźcom, zwłaszcza w Polsce, która przyjmuje ich największą liczbę. Jego organizacja ma duże doświadczenie i wypracowane schematy działania podczas tak wielkich kryzysów. Miasto – które także angażuje się w pomoc – chce z tych doświadczeń skorzystać, połączyć siły, aby udzielona pomoc była jak najbardziej skuteczna. W piątek, 25 marca fundacja CORE i władze Rzeszowa zawarły stosowne porozumienie w tym zakresie.

CZYTAJ TEŻ:  Szalona ucieczka. Urwał koło po zderzeniu z radiowozem

Do podpisania umowy doszło w punkcie pomocy uchodźcom w Full Markecie przy ul. Rejtana, gdzie wspólnie z MEDYKIEM przygotowano 500 miejsc dla wojennych uciekinierów.

Podczas spotkania Sean Penn mówił nie tylko o dramacie Ukrainy. Podkreślił to, co dostrzegł w Polsce i Polkach już cały świat.

– W fundacji CORE pracujemy przy różnych katastrofach na całym świecie. Dotąd nie zdarzyło się, by kraj, który mierzy się z kryzysem uchodźców, oferował tak wiele otwartych drzwi i udzielił pomocy nie tylko na poziomie rządowym, ale także przez zwykłe rodziny. Miłość, którą zobaczyliśmy w Polsce, jest inspirująca dla nas wszystkich. I te działania jeszcze mocniej skłaniają nas do współpracy z Rzeszowem — powiedział Sean Penn.

Dodał, że każdy kraj, każda kultura ma swoją tożsamość, wartości. – Ale nie znam większej wartości od tej, która sprawia, że otwieracie wasze serca dla potrzebujących. W tym przypadku dla bohaterskiego narodu ukraińskiego – zaznaczył gwiazdor.

CZYTAJ TEŻ:  Zderzenie na drodze. Żaden z kierowców nie poczuwają się do winy

Prezydent Rzeszowa podkreślił, że przez miasto przetoczyło się przetoczyło się już ponad milion osób, które uciekły z Ukrainy. – Dokonaliśmy cudownych rzeczy – zaopiekowaliśmy się nimi i udzieliliśmy pomocy – mówił Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. – Obecnie jesteśmy na kolejnym etapie pomocy uchodźcom. I tutaj potrzebujemy wsparcia takich organizacji jak CORE, które mają wiedzę i doświadczenie.

Podpisane przez Konrada Fijołka i Seana Penna porozumienie zakłada możliwość skorzystania z zasobów, którymi dysponuje CORE:

  • wspieranie ukraińskich uchodźców poprzez świadczenie usług w Polsce, w tym koordynację pracy wolontariuszy na rzeszowskim dworcu kolejowym, w punkcie noclegowym, w centrum dystrybucji pomocy humanitarnej i punkcie rejestracji uchodźców.
  • wsparcie nieformalnych ośrodków dla uchodźców,
  • zapewnienie ochrony i pomocy psychologicznej uchodźcom i wolontariuszom.

O CORE Response:

CORE (Community Organized Relief Effort)powstała w 2010 roku. Jej współzałożycielem jest Sean Penn, a dyrektorem generalnym Ann Lee. CORE prowadziła wielotysięczne zespoły podczas wielu akcji pomocowych: na Haiti po obu trzęsieniach ziemi, w czasie niszczycielskich huraganów na Karaibach, a ostatnio w ramach akcji COVID-19 w USA, na Haiti, w Brazylii i Indiach. Organizacja skupia się na niesieniu natychmiastowej pomocy i długoterminowych rozwiązań w zakresie odbudowy społeczności dotkniętych katastrofami, zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i na całym świecie. Obecnie, mając ponad dziesięcioletnie doświadczenie w sytuacjach kryzysowych, CORE zorganizował w Polsce i Rumunii akcję społeczną, której celem jest zapewnienie zasobów i pomocy finansowej uchodźcom z Ukrainy.

Cały świat jednoczy siły w sprawie pomocy Ukrainie🇺🇦. Chodzi o pomoc humanitarną, ale także też m.in. dokumentowanie…

Opublikowany przez Mateusz Morawiecki Sobota, 26 marca 2022

Zobacz też:

CZYTAJ TEŻ:  Agregaty prądotwórcze jadą na Ukrainę

Hollywoodzki aktor Sean Penn wśród uchodźców z Ukrainy. Porzucił auto, aby dostać się do Polski przez przejście w Medyce

Rzeszów światowym centrum niesienia pomocy humanitarnej dla Ukrainy. 200 tirów tygodniowo!

Najnowsze

Najnowsze

POGODA

Rzeszów
zachmurzenie umiarkowane
7.8 ° C
9.4 °
6.3 °
82 %
4.1kmh
75 %
niedz.
12 °
pon.
8 °
wt.
2 °
śr.
6 °
czw.
5 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu