22.7 C
Rzeszów
poniedziałek, 20 maja, 2024

Zgotowali piekło koniom. Wyrok dla dwóch Rumunów

REKLAMA

Trudno sobie wyobrazić mękę, jakiej doznały niewinne konie podczas transportu do Polski. Wyrok sądu nie pozostawił złudzeń. Sprawcy – dwaj Rumunii – zostali skazani na bezwzględne kary pozbawienia wolności.

Historia tego okrutnego aktu rozpoczęła się w deszczowy, grudniowy dzień 2018 roku w rejonie stacji paliw w Zboiskach. Mężczyźni (33 i 39 l.) zatrzymali się na przerwę. Zauważyli, że jeden z koni jest na tyle słaby, że nie ma siły się podnieść. Zaczęli go bić powrozem. Robili to z taką zaciekłością, że inni kierowcy byli zszokowani tym okrucieństwem. Ktoś zadzwonił na policję.

Na miejsce przyjechał patrol i odkrył transport grozy. 6 koni było przewożonych w ciasnej, nieprzystosowanej do tego furgonetce. Wiele godzin spędziły w ekstremalnie trudnych dla nich warunkach. Były ściśnięte i wiązane metalowymi, bardzo krótkimi łańcuchami, nie pozwalającymi im wykonać żadnego ruchu. Niewielka przestrzeń utrudniała dostateczną wymianę powietrza. Wewnątrz nie było urządzeń do pojenia i karmienia. Jeden z koni padł. Sekcja wykazała, że nie jadł on ani nie pił od co najmniej 48 godzin.

Według policjantów, transport jechał do rzeźni, ale oskarżeni twierdzili potem w sądzie, że chcieli używać koni do pracy.

Prawomocny wyrok

19 lipca Sąd Okręgowy w Krośnie wydał prawomocny wyrok. Obaj Rumunii – Istvanov V. i Domokosow G. – zostali skazani na bezwzględne kary więzienia. Mają do odsiedzenia rok i 6 miesięcy. Oprócz tego sąd orzekł przepadek ocalałych koni na rzecz skarbu państwa, nakazał też wypłacenie 30 tys. zł nawiązki na rzecz fundacji, która zajęła się zwierzętami z transportu grozy.

To jednak nie wszystko. Mężczyźni otrzymali również 10-letni zakaz posiadania jakichkolwiek zwierząt.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj