12.3 C
Rzeszów
czwartek, 13 czerwca, 2024

S19 z Rzeszowa do Lublina rośnie w oczach. Kiedy pojedziemy nową trasą? Urzędnicy podają termin

REKLAMA

Budowa S19 pędzi do przodu. Jeśli nie zwolni, to jeszcze w tym roku pojedziemy trasą z Rzeszowa do Lublina! Tak zapewnia Podkarpacki Urząd Wojewódzki.

S-19, która jest częścią dużego szlaku europejskiego Via Carpatia to obecnie jedne z największych drogowych placów budów w Polsce. Z każdym tygodniem widać postępy robót, które nie zatrzymała zima. Są odcinki, na których już został wylany asfalt.

Najbardziej zaawansowany jest odcinek z Lublina do Rzeszowa, choć szlak ma przebiegać przez całą wschodnią Polskę, aż do granicy ze Słowacją.

– Zadeklarowaliśmy, że wybudujemy szlak Via Carpatia i to się dzieje na naszych oczach – powiedział na placu budowy w Sokołowie Małopolskim minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Zaznaczył, że odwiedził w piątek wiele odcinków S19, które są w budowie, zarówno w województwie lubelskim jak i podkarpackim. – Można powiedzieć, że mamy powody do satysfakcji, bo ta budowa postępuję w dobrym tempie – dodał.

Marszałek województwa Władysław Ortyl podkreślił, że zawsze trzeba myśleć „do przodu” i planować na przyszłość.

– Dobrze jest wspomnieć co było przed laty. A przecież tę drogę skreślono, nie chciano budować – przypomniał marszałek.

– Z S19 wiążemy ogromne nadzieje, nie tylko ze względu na ułatwienia komunikacyjne, ale przede wszystkim ze względu na poprawę dostępności dla inwestorów. Liczymy także na to, że to atrakcyjne położenie na przecięciu szlaków komunikacyjnych sprawi, że stolica województwa i region będą się bardzo intensywnie rozwijać – powiedziała wojewoda podkarpacki Ewa Leniart.

Postępy na budowie podkarpackiego odcina s-19

– Liczymy na to, że dzięki atrakcyjnemu położeniu na szlaku północ-południe, wschód-zachód, stolica regionu będzie się intensywnie rozwijać – mówiła wojewoda Ewa Leniart. Dziś Podkarpacie odwiedził Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk. Na budowie węzła Sokołów Małopolski Północ nie krył zadowolenia z tempa w jakim postępują prace. Jeśli zostanie ono utrzymane, z Rzeszowa do Lublina pojedziemy jeszcze w tym roku.

Opublikowany przez Podkarpacki Urząd Wojewódzki w Rzeszowie Piątek, 26 lutego 2021

Budowę trasy Lublin-Rzeszów podzielono na kilka odcinków, które budowane są przez różnych wykonawców. Oto realizowane etapy:

  • Lublin – Kraśnik – 42 km
  • Kraśnik – Lasy Janowskie – 33 km
  • Węzeł „Lasy Janowskie” – węzeł „Nisko Południe” – 24,3 km
  • Węzeł „Nisko Południe” – węzeł „Kamień” – 29,9 km

Wszystkie budowane odcinki, zgodnie z umowami, objęte zostaną 10-letnią gwarancją.

Via Carpatia to projekt Europejski – drogowy szlak relacji „północ-południe”, który połączy Kłajpedę na Litwie z Salonikami w Grecji. Cała trasa ma liczyć 3 tys. km, z czego w Polsce ponad 570 km. Polski odcinek to właśnie S19, która przebiegać będzie pomiędzy przejściem granicznym z Białorusią w Kuźnicy Białostockiej a granicą ze Słowacją w Barwinku. Inicjatywa utworzenia szlaku powstała w 2006 r., a szczegóły zostały ustalone 27 października 2006 w Łańcucie, podczas zorganizowanej w tym celu międzynarodowej konferencji „Jedna droga – cztery kraje”, z udziałem m.in. prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego.

via carpatia

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj