2.5 C
Rzeszów
czwartek, 2 lutego, 2023

Najnowsze

Do Lublina Via Carpatią. Oddano ostatni odcinek S19

Od Rzeszowa do samego Lublina jeździmy już ekspresową drogą S19, która stanowi część szlaku Via Carpatia. Właśnie oddano ostatni brakujący odcinek między Kraśnikiem a Niedrzwicą Dużą w Lubelskiem.

REKLAMA

Cała S19 między Lublinem a Rzeszowem jest dostępna od 21 maja 2022 r. Można powiedzieć, że to historyczna data, bo stolice obu regionów doczekały się wreszcie szybkiego i wygodnego połączenia drogowego. Podróż zajmuje około godziny i czterdzieści minut. Wcześniej bez S19 trzeba było poświęcić trzy godziny.

Budowa tego odcinka Via Carpatii, rozłożona etapami, trwała 10 lat. Pierwsze odcinki jednojezdniowej S19 między Lublinem a Rzeszowem zostały udostępnione kierowcom w 2012 r. (Stobierna – Rzeszów Wschód) oraz w 2017 r. (Sokołów Małopolski Północ – Stobierna). Prace nad dokończeniem całej trasy w przekroju dwujezdniowym rozpoczęły się w drugiej połowie 2019 roku. Oddany w sobotę (21 maja) ostatni odcinek w Lubelskiem liczy 20 km.

CZYTAJ TEŻ:  Oszukana na amerykańskiego żołnierza

W sumie koszt budowy S19 od węzła Lublin Węglin do węzła Sokołów Małopolski Północ (wraz pracami przygotowawczymi, wykupem gruntów i nadzorem) to ok. 4,5 mld zł, z czego ponad 2,2 mld zł to dofinansowanie z Unii Europejskiej. Budowa została podzielona na dwanaście odcinków realizacyjnych o łącznej długości ok. 130 km.

S19: To jeszcze nie koniec

Na początku maja 2022 r. GDDKiA ogłosiła przetarg na dobudowę drugiej jezdni S19 na odcinku Sokołów Małopolski – Jasionka. Po jej ukończeniu cała trasa pomiędzy Lublinem i Rzeszowem będzie miała przekrój dwujezdniowy.

– Można jechać! Dziś oddaliśmy do ruchu ostatni fragment szlaku Via Carpatia między Lublinem a Rzeszowem. Łączymy polskie regiony i przybliżamy do siebie Polaków – powiedział 21 maja minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

Zobacz też:

Dzień Dziecka w PKP Intercity. Darmowe bilety!

CZYTAJ TEŻ:  Posłużył się cudzą kartą. Kara zaskakuje

Pociągną S19 na południe. Będzie drugi tunel w Polsce. Wydrąży go maszyna kolos

Zbudują nam największy wiadukt w Polsce! Właśnie podpisano umowę

REKLAMA

Najnowsze

REKLAMA

POGODA

Rzeszów
zachmurzenie duże
2.5 ° C
3 °
1.9 °
91 %
8.8kmh
100 %
czw.
2 °
pt.
2 °
sob.
1 °
niedz.
-3 °
pon.
-3 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu