9.3 C
Rzeszów
środa, 21 lutego, 2024

Rzeszowskie korzenie słynnego reżysera. Podbił Hollywood!

REKLAMA

Był pionierem złotej ery Hollywood. Zdobył 4 Oskary! Jednak jego osobista historia zaczęła się w Rzeszowie. To właśnie tu, w 1907 r. w kamienicy przy Rynku urodził się słynny reżyser Fred Zinnemann.

Fred pochodził z żydowskiej rodziny. W latach 30. XX w. wyemigrował do USA, gdzie zrobił wielką karierę. Był twórcą filmów, dziś uważanych za klasyki kina: W samo południe, Stąd do wieczności. Grały u niego największe gwiazdy: Burt Lancaster, Deborah Kerr, Frank Sinatra, Gary Cooper, czy Grace Kelly.

Fred urodził się w Rzeszowie i pierwsze lata dzieciństwa spędził na rzeszowskim Rynku, gdzie mieszkał w różnych kamienicach. Potem rodzina wyjechała do Wiednia. Rodzice zostali w Europie i syn często pisał do nich – po polsku – listy z Ameryki.

Po Anschlussie Austrii rodzice szukali schronienia w Polsce, ale potem obydwoje zginęli w holocauście. Fred zmarł w Londynie w 1997 r.

Fred Zinnemann w Rzeszowie ma już swój mural na kamienicy przy Lisa-Kuli, a teraz upamiętnia go tablica. Wspólnie z prezydentem Rzeszowa odsłonił ją – w samo południe – na Rynku przy kamienicy nr 3 syn reżysera – znany fotograf – Tim Zinnemann.

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA
Start
Nowe
7dni
Szukaj