15.5 C
Rzeszów
sobota, 20 lipca, 2024

Rzeszowskie korzenie słynnego reżysera. Podbił Hollywood!

REKLAMA

Był pionierem złotej ery Hollywood. Zdobył 4 Oskary! Jednak jego osobista historia zaczęła się w Rzeszowie. To właśnie tu, w 1907 r. w kamienicy przy Rynku urodził się słynny reżyser Fred Zinnemann.

Fred pochodził z żydowskiej rodziny. W latach 30. XX w. wyemigrował do USA, gdzie zrobił wielką karierę. Był twórcą filmów, dziś uważanych za klasyki kina: W samo południe, Stąd do wieczności. Grały u niego największe gwiazdy: Burt Lancaster, Deborah Kerr, Frank Sinatra, Gary Cooper, czy Grace Kelly.

Fred urodził się w Rzeszowie i pierwsze lata dzieciństwa spędził na rzeszowskim Rynku, gdzie mieszkał w różnych kamienicach. Potem rodzina wyjechała do Wiednia. Rodzice zostali w Europie i syn często pisał do nich – po polsku – listy z Ameryki.

Po Anschlussie Austrii rodzice szukali schronienia w Polsce, ale potem obydwoje zginęli w holocauście. Fred zmarł w Londynie w 1997 r.

Fred Zinnemann w Rzeszowie ma już swój mural na kamienicy przy Lisa-Kuli, a teraz upamiętnia go tablica. Wspólnie z prezydentem Rzeszowa odsłonił ją – w samo południe – na Rynku przy kamienicy nr 3 syn reżysera – znany fotograf – Tim Zinnemann.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj