16 C
Rzeszów
środa, 6 lipca, 2022

Najnowsze

Rzeszowscy naukowcy zbadają GROM

Elitarna jednostka specjalna „GROM” otrzyma naukowe wsparcie. Zapewnią je naukowcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego. Właśnie uczelnia i wojsko podpisały stosowne porozumienie. Dzięki badaniom, wypracowane zostaną metody jak jeszcze lepiej radzić sobie w ekstremalnych sytuacjach, na które narażeni są żołnierze podczas swych misji.

REKLAMA

GROM to Jednostka Wojska nr 2305. Utworzono ją w 1990 r. Formacja odwołuje się do historii i tradycji „Cichociemnych” – polskich komandosów z czasów II wojny światowej.

Żołnierze GROM to najlepsi z najlepszych. Zasłynęli już wielu spektakularnych akcjach. Są doskonale wyszkoleni do prowadzenia operacji na lądzie, z powietrza i pod wodą.

Wojsko, a także rzeszowscy naukowcy wystąpili ze wspólną inicjatywą.

– Zawarte porozumienie ma służyć prowadzeniu badań naukowych w zakresie szeroko rozumianej medycyny oraz wprowadzaniu innowacyjnych rozwiązań, które mogą być wykorzystane w praktyce – stwierdza dr Maciej Ulita, rzecznik Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Zamysłem przewodnim porozumienia jest, aby poprzez różnorodne badania i testy była możliwość stwierdzenia, jakie zmiany zachodzą w organizmie pod wpływem ekstremalnych warunków. Następnie zdobyta wiedza zostanie wykorzystana do opracowania programów medycyny prewencyjnej przygotowujących i chroniących żołnierzy przed oddziaływaniem niekorzystnych czynników, takich jak choćby fala uderzeniowa podczas detonacji czy obciążenia organizmu wynikające ze specjalistycznego szkolenia taktycznego.

Badania  wpłyną również na zwiększenie efektywności psychologicznej żołnierzy, np. zdolności szybkiego uczenia się, radzenia sobie ze stresem oraz emocjami.
 
Dzięki podjętym badaniom grupa tworząca zespół w skład, którego wchodzą  lekarze, fizjoterapeuci, dietetycy, instruktorzy przygotowania fizycznego oraz psychologowie z Uniwersytetu Rzeszowskiego opracowują metody pozwalające by jak najlepiej przygotować żołnierzy do trudów służby i zmniejszyć ryzyko odniesienia kontuzji.

 REKLAMA

Najnowsze

REKLAMA

POGODA

Rzeszów
zachmurzenie umiarkowane
16 ° C
16.1 °
15.9 °
95 %
5.7kmh
75 %
śr.
22 °
czw.
24 °
pt.
24 °
sob.
24 °
niedz.
19 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu