W Europie z tej technologii korzysta na razie tylko kilkanaście miast w Niemczech i stolica Islandii. W Polsce po raz pierwszy zastosowano ją w Rzeszowie. To automatycznie włączające się na skrzyżowaniach zielone światło dla pojazdów służb, które pędzą na ratunek.
42 auta ratunkowe – karetki, wozy strażackie, a także część radiowozów policji zostało podpiętych do nowego systemu. W przypadku pilnego zgłoszenia auta na sygnale, nie muszą już przedzierać się przez zablokowane skrzyżowania, kiedy ruch zatrzymuje się na czerwonym świetle.
System automatycznie namierza wóz w trakcie akcji i załącza zielone światło, co zapewnia szybszy i bezpieczniejszy przejazd przez krzyżówkę. To wielkie ułatwienie nie tylko dla ratowników, dla których liczy się przecież każda sekunda. Takie rozwiązanie zapobiega chaosowi i poprawia bezpieczeństwo wszystkich kierowców. Mogą sprawniej utorować korytarz życia.
Rzeszów od 5 pięciu lat korzysta z Inteligentnego Systemu Transportowego (ITS). Obejmuje on swoim obszarem całe miasto. Ruch sterowany jest komputerowo. Znajduje się pod nadzorem kamer. 40 wielkich ekranów wyświetla bieżące komunikaty drogowe. System sterowania światłami został tak ustawiony, że daje priorytet pojazdom transportu publicznego. Teraz uzyskał dodatkową funkcję dotyczącą pojazdów uprzywilejowanych. Aby go uruchomić, wystarczyło wyposażyć auta służb w specjalne nadajniki. Dzięki danym z GPS w porę załączana jest zielona fala.
– Dzięki temu pojazd nie musi zwalniać przed skrzyżowaniem, jedzie bezpieczniej, nie generuje hałasu z powodu mniejszego zużycia syren, a zielone światło na całym ciągu pozwala kierowcom łatwiej stworzyć korytarz życia – mówi st. bryg. mgr inż. Tomasz Baran, komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Rzeszowie.
– To pierwsze takie wdrożenie w Polsce, co tylko podkreśla innowacyjność naszego miasta – dodaje Tadeusz Ferenc, prezydent Rzeszowa.
Technologia została opracowana przez firmę Siemens Mobility będącą operatorem systemu ITS w Rzeszowie.
– Priorytet dla pojazdów uprzywilejowanych z powodzeniem funkcjonuje już w Europie, m.in. w kilkunastu miastach niemieckich oraz np. w stolicy Islandii. Cieszymy się, że dociera także do Polski, a Rzeszów zyskuje technologię, która przysłuży się wszystkim mieszkańcom – stwierdza Dariusz Obcowski, dyrektor pionu ITS w Siemens Mobility.
💡 Dziękujemy, że przeczytałaś/eś nasz artykuł! Podziel się swoją reakcją: