28 C
Rzeszów
piątek, 19 lipca, 2024

Miasto wesprze ekologiczne ogrzewanie mieszkań

REKLAMA

Mieszkańcy Rzeszowa dostaną szansę na uzyskanie wsparcia m.in. do wymiany źródeł ciepła i systemów ogrzewania wody oraz uzupełniająco poprawę energochłonności mieszkań. Będzie to możliwe dzięki przystąpieniu przez miasto do realizacji dwóch ekologicznych programów: „Ciepłe Mieszkanie” i „STOP SMOG”.

Pierwszy z programów – „Ciepłe Mieszkanie” jest finansowany z pieniędzy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Jego celem jest poprawa jakości powietrza oraz zmniejszenie emisji pyłów oraz gazów cieplarnianych poprzez wymianę źródeł ciepła i poprawę efektywności energetycznej w lokalach mieszkalnych znajdujących się w budynkach wielorodzinnych. Rzeszów złoży wniosek o przystąpienie do tego programu i jeśli tylko zostanie on rozpatrzony pozytywnie, umożliwi mieszkańcom uzyskanie wsparcia.

Wsparcie z tego programu jest przeznaczone dla budownictwa wielomieszkaniowego, ale nie spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych. W przypadku Rzeszowa pozwoli to sięgnąć po dotację około 300 właścicielom mieszkań, na przykład w starszych kamienicach w centrum miasta, ogrzewanych kotłami na paliwa stałe.

– Dotacje będą mogły sięgnąć nawet 95 procent wydatków, jakie właściciel mieszkania poniesie na wymianę pieca na ekologiczny, albo podłączenia mieszkania do ciepła systemowego. Przy okazji będzie mógł wnioskować także na przykład na wymianę stolarki okiennej – mówi dr Paweł Potyrański, dyrektor Wydziału Pozyskiwania Funduszy Urzędu Miasta Rzeszowa.

Szczegóły i zasady działania programu miasto opublikuje po uzyskaniu decyzji o dofinansowaniu.

Jednocześnie Rzeszów przystępuje także do rządowego programu STOP SMOG, którego celem jest realizacja przedsięwzięć niskoemisyjnych na rzecz najmniej zamożnych gospodarstw domowych. Mają one polegać na wymianie urządzeń lub systemów grzewczych ogrzewających budynki jednorodzinne, albo urządzeń lub systemów grzewczych podgrzewających wodę użytkową w tych budynkach. Celem zmian ma być spełnienie standardów niskoemisyjnych, a także zmniejszenie zapotrzebowania budynków mieszkalnych jednorodzinnych na ciepło grzewcze.

W przypadku tego programu na pomoc będą mogły liczyć osoby najbiedniejsze, zagrożone lub dotknięte ubóstwem energetycznym. W przypadku pojedynczej nieruchomości koszt zadań, na które będzie można wnioskować o pieniądze będzie mógł wynieść maksymalnie 53 tysiące złotych. Zasady programu przewidują całościowe sfinansowanie inwestycji przez pieniądze rządowe oraz z budżetu miasta. Program STOP SMOG ma być realizowany w Rzeszowie przez trzy lata. W najbliższym czasie zostanie ogłoszony nabór dla mieszkańców, a szczegółowe informacje zostaną opublikowane na stronie Urzędu Miasta Rzeszowa.

Źródło: Urząd Miasta w Rzeszowie

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj