6.3 C
Rzeszów
poniedziałek, 27 marca, 2023

Miasto stawia na słońce!

A co za nowoczesny budynek? To Szkoła Podstawowa nr 37 przy ul. Kwiatkowskiego w Rzeszowie. Jedna z wielu, która jest wyposażona w fotowoltaikę. Miasto teraz dokłada panele gdzie tylko się da, bo chce aby większość obiektów miała tani prąd ze źródeł odnawialnych.

REKLAMA

W filmie MIŚ pracownicy kawiarni bili się o złotą patelnię i każdemu oferowali obowiązkowy zestaw: kawę i wuzetkę. Obowiązkowym zestawem nowych inwestycji miejskiej w Rzeszowie są teraz panele fotowoltaiczne. Chodzi o oszczędności, ale też o prestiż.

Miasto bierze udział w projekcie: „Misja neutralnych dla klimatu i inteligentnych miast”. Rzeszów jest wśród 100 europejskich ośrodków, które wyrażają gotowość do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2030 roku.

Panele to podstawa tej strategii. Montuje się je na szkołach, w przedszkolach, nawet na wiatach przystankowych. Wyposaża się w nie każdy nowy miejski budynek.

CZYTAJ TEŻ:  Uczniowie uciekali przed smrodem. Pechowa lekcja w szkole

– Aktualnie na budynkach podległych miastu działa już 78 instalacji. Ich łączna moc to 1350 kilowatów – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

W fotowoltaikę inwestują także miejskie spółki. Z odnawialnych źródeł energii korzysta np. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Prawie 44 proc. zużywanego w firmie prądu pochodzi z promieni słonecznych.

Słońce wspomaga energetycznie i ogranicza koszty miejskich pływalni. W nowym basenie przy ul. Matuszczaka zainstalowano właśnie największą instalację fotowoltaiczną o mocy 50 kilowatów.

Najnowsze

Najnowsze

POGODA

Rzeszów
słabe opady deszczu
6.3 ° C
7.7 °
4.8 °
96 %
2.1kmh
100 %
pon.
6 °
wt.
4 °
śr.
6 °
czw.
9 °
pt.
11 °

POPULARNE

Daj nam znać!

Masz ciekawy temat? Chcesz przekazać opinię na temat artykułu, albo sugestie dotyczącą naszej strony? Zapraszamy do kontaktu