23.4 C
Rzeszów
niedziela, 19 maja, 2024

Miasto stawia na słońce!

REKLAMA

A co za nowoczesny budynek? To Szkoła Podstawowa nr 37 przy ul. Kwiatkowskiego w Rzeszowie. Jedna z wielu, która jest wyposażona w fotowoltaikę. Miasto teraz dokłada panele gdzie tylko się da, bo chce aby większość obiektów miała tani prąd ze źródeł odnawialnych.

W filmie MIŚ pracownicy kawiarni bili się o złotą patelnię i każdemu oferowali obowiązkowy zestaw: kawę i wuzetkę. Obowiązkowym zestawem nowych inwestycji miejskiej w Rzeszowie są teraz panele fotowoltaiczne. Chodzi o oszczędności, ale też o prestiż.

Miasto bierze udział w projekcie: „Misja neutralnych dla klimatu i inteligentnych miast”. Rzeszów jest wśród 100 europejskich ośrodków, które wyrażają gotowość do osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2030 roku.

Panele to podstawa tej strategii. Montuje się je na szkołach, w przedszkolach, nawet na wiatach przystankowych. Wyposaża się w nie każdy nowy miejski budynek.

– Aktualnie na budynkach podległych miastu działa już 78 instalacji. Ich łączna moc to 1350 kilowatów – mówi Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

W fotowoltaikę inwestują także miejskie spółki. Z odnawialnych źródeł energii korzysta np. Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji. Prawie 44 proc. zużywanego w firmie prądu pochodzi z promieni słonecznych.

Słońce wspomaga energetycznie i ogranicza koszty miejskich pływalni. W nowym basenie przy ul. Matuszczaka zainstalowano właśnie największą instalację fotowoltaiczną o mocy 50 kilowatów.

Inres24 w Google News

Obserwuj i bądź na bieżąco

Najnowsze

Najnowsze

REKLAMA

Fancyelements

Welcome to the future of building with WordPress. The elegant description could be the support for your call to action or just an attention-catching anchor. Whatever your plan is, our theme makes it simple to combine, rearrange and customize elements as you desire.

Start
Nowe
7dni
Szukaj